У Старом Сланом данас је прослављена слава храма Преноса моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана који се налази у сеоском гробљу уз магистрални пут Требиње – Љубиње.

Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Александар Илић уз саслужење надлежног пароха протојереја-ставрофора Бориса Бандуке и вјерујућег народа овога краја.

Послије прочитаног јеванђеља присутнима се обратио о.Александар, који је говорио о животу Светог првомученика Стефана, истакнувши његово мучеништво као врхунски подвиг његове вјере и љубави према Христу.

„Величанствен је подвиг Првомученика и Архиђакона Стефана, који је видјевши Свјетлост Христову, видио и заробљене мрачне душе мучитеља, за које се помолио да им Господ опрости, јер су били поводљиви у осуди, заиста не знајући шта чине“, рекао је о.Алекдандар.

У наставку бесједе осврнуо се на апостола Павла свједока страдања Светога Стефана и великог проповједника Ријечи Божије, као и значај поука Светих Отаца за наш свакодневни живот.

„Младић Савле, а послије апостол Павле, који је исто тако касније, милошћу Божијом, освјетљен Христовом свјетлошћу, наставио да је проноси по цијелом свијету и призива Христу нове ученике и апостоле. На тај начин поучени поукама светих отаца египатске пустиње који кажу кад чујеш за некога нешто, не вјеруј, али и кад видиш некога нешто, опет не вјеруј, јасно је да је мученик кога лажно осудише био недужан и свет“, истакао је о Александар.

На крају бесједе о.Александар је поучио присутне да пазе на своје мисли, да не примају осуду ближњих за правило, већ да буду отворени за Свјетлост Христову која освећује и просвећује цијели свијет и све нас.

У току Литургије извршена је литија око храма и помен за све упокојене. Послије литије испред храма протојереј-ставрофор Никола Јанковић обавио је славски обред, гдје је освећено славско жито и преломљен славски колач.

Након евхаристијског славља, присутнима се захвалио и обратио надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука, честитавши славу и похваливши домаћине на организацији славе, поучивши их да се и даље труде, чувају и његују своје комшијске и пријатељске односе, истакнувши да је пријатељство велики дар Божији и да се оно мора да чува и његује.

„Да би били са неким у добрим односима морамо се учити да волимо и праштамо, јер не можемо истински ни да се молимо ако нисмо спремни да праштамо и волимо своје укућане, своје пријатеље и све људе са којима се виђамо и сусрећемо. Да будемо у миру са свима њима то треба да буде дио нашег свакодневног живота. За то је потребна љубав, јер љубав треба да буде мјера нашег односа са другим људима“, рекао је о.Борис.

Он је цитирао ријечи Светог Апостола Павла да „љубав дуго трпи, благотворна је, љубав не завиди, љубав се не горди, не надима се“, те на крају обраћања закључио да морамо бити спремни да праштамо и волимо свакога човјека, јер наш однос према ближњим је слика нашег односа са Богом.

По завршетку свега добри домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.
Храм у Старом Сланом изграђен је и освештан 31. августа 2014. године. Ктитор храма је угледни требињски привредник г. Саво Тарана.

У Старом Сланом живе породице Тарана, Укропина и Паранос. Као крсну славу Таране прослављају Светог првомученика и архиђакона Стефана, Укропине Светог свештеномученика Климента Римског, а Параноси славе Светог великомученика и побједоносца Георгија.