Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је началствовао 28. септембра 2024. године светом Литургијом у цркви Полагања ризе Пресвете Богородице у Бијелој, древном дому Божјем који ове године обележава двоструки јубилеј: хиљадугодишњицу олтара и два века изградње.

– Овде, на овом месту, вером се учимо да само ако ми будемо бољи да ће онда бити боље и око нас. Само када смо бољи биће нам боље. Другим речима, позвани смо да будемо бољи и да чинимо добро. Томе се учимо овде у храму који су наши преци подигли. Вером се томе учимо – поручио је сабранима Светејши Патријарх г. Порфирије и том приликом нагласио:

– Господ у данашем Јеванђељу вели да је темељ сваког деловања, сваке мисли и сваке речи молитва, созерцање и вера, да је само једно, браћо и сестре, важно: да је Бог на првом месту. Другим речима, када утемељимо себе на Христу и када све остало чинимо у складу са тим темељом, када све извире из тог темеља, онда све добија свој смисао. Дакле, итекако треба да служимо, итекако треба да се сараспињемо једни за друге, да више водимо бригу о онима које волимо него о себи, али то мора бити у име Божје. То мора бити плод наше вере, мора бити плод нашег опредељења за Христа, исказ наше љубави у односу на Њега и у односу на ближњег. Правила земаљска могу нама, браћо и сестре, бити спасоносна само ако су утемељена, парадоксално, на темељима Неба. Ако је у подножју земље и у подножју наших живота небески живот и небо онда смо ми заиста достојни следбеници наших предака.

Његовој Светости Патријарху г. Порфирију су саслуживали високопреосвећена господа митрополити црногорско-приморски Јоаникије, захумско-херцеговачки и стонско-приморски Димитрије и преосвећена господа епископи будмиљанско-никшићки Методије, новобрдски Иларион и диоклијски Пајсије.

Више на: https://spc.rs/patrijarh-porfirije-u-bijeloj-boku-volimo-citavim-svojim-bicem-kao-i-citavu-blagoslovenu-predivnu-i-svetu-crnu-goru/