У недјељу, четврту по Духовима, на празник Светог великомученика Прокопија, Владика Димитрије началствовао је Светом Литургијом у Храму Светог великомученика Прокопија у Раштанима код Мостара. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске.

У јеванђељској бесједи, Владика Димитрије је нагласио да је, Оваплоћењем, вјера дата свакоме живоме човјеку, па тако и капетан, незнабожац, који није припадао старозавјетној заједници, једним покретом вјере може да пређе све мостове који су га одвајали од живога Бога. Једним, вољним хтјењем, он се сјединио са истинитим Богом и чуо од Њега „по ријечи твојој нека ти буде“. Човјек постаје Господар силе Божије у вјери у Христа Спаситеља. Када су се, по ријечима отаца, сва чула обрукала, Бог је људима дао ново чуло, вјеру, која брише све баријере између онога који вјерује и Онога у којег вјерује.

По Отпусту, након освећења славског колача и жита, Владика Димитрије честитао је празник и славу сабранима у Раштанима, рекавши да човјек Крштењем запечати име Христово у срцу. У току свог живота човјек је позван да разрасте ту благодат, да, борећи се против гријеха, пусти благодат да буде дјејствена. Гријех, који је само на језику сладак, а затим загорча читаво биће, води човјека ка промашају циља, који је Царство Небеско.

Фото: Владо Ружић