На празник Светог апостола Акиле, Високопреосвећени Митрополит Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у Храму Светог Архангела Гаврила на Бијелој Рудини код Билеће. Високопреосвећеном Владици саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске.

Велики број мјештана и гостију сабрао се данас на Бијелој Рудини, гдје је освећен новоизграђени храм посвећен Светом Архангелу Гаврилу и свим небеским силама, те је тако уједно прослављена и храмовна слава.

Бесједећи по Јеванђељу, Владика Димитрије истакао је да је Син Божији најљепши међу синовима људским и једино ново пред сунцем. У Њему, и кроз Њега, све је створено, па и новосаздани храм, који ће се наћи у Царству Божијем. Владика је појаснио да је храм данас крштен као живи човјек – преливен освећеном водом, миомирисним миром омирисан и принесен живом Богу да буде мјесто на којем ће се људи молити и које ће подсјећати на ријечи Јеванђеља о клијети. У клијети срца – човјек налази мјесто за сусрет са живим Богом, у клијети храма – приноси се Спасоносна Жртва, која је највећа Тајна откривена људима.

По Отпусту, Владика Димитрије, честитавши празник и славу, пожелио је да, као што је Христос васкрсао, и срца људска васкрсну и отворе се за љубав, милост и свјетлост Божију, за вјечни живот. Највредније у свијету, највредније доласка Спаситеља, било је срце Мајке Божије, јер је у њој препознао чистоту, љубав и смирење. Иако је Мајка Божија непоновљива, свачије срце је налик на срце Мајке Божије ако се очисти. Тада Бог шаље своју благодат, и у срцу човјеком се зачне живот, вјера, нада и нова перспектива стварајући нове људе. То је тајна вјере и пребивања човјека у Цркви – све почиње од срца човјечијег – како човјек помишља, у њему тако и живи.

Богослужбено сабрање настављено је општенародним сабором уз умјетничке рецитације, пјесме и игре. Вриједни домаћини угостили су све сабране за богато припремљеном трпезом.

Фото: Владо Ружић