У навечерје празника Светог краља Владислава, ктиторске славе манастира Милешеве и славе Епархије милешевске, у петак 6. октобра 2023. године, у манастиру Милешеви је служено свечано празнично бденије. Бденије су служили Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије и Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Исихије уз саслужење настојатеља манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игумана Петра, архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Марка Папића, пароха бањског јереја Ненада Тешића  и протођакона Ивана Савића. За певницом су појали ученици Богословије Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца.

Преосвећени Епископ Атанасије је поздравио све присутне и честитао на учешћу у овом вечерњем сабрању: – Сабрали смо се да прославимо Бога и да величамо Његове угоднике, пре свих Светога Саву и Светога краља Владислава, а са њима и цео сабор Светитеља. Сабрали смо се да се њима придружимо, да остваримо праву природу Цркве, јер, Црква по својој природи јесте сабрање, сабор.

– Црква Христова је увек у сабрању. Ту њену особину ми најадекватније изражавамо на сабрању Божанске Литургије. И ми смо се вечерас сабрали да бисмо започели Литургију. Корен Литургије јесте управо ово бдење, вечерње и јутарње богослужење.

Владика Атанасије је пожелео добродошлицу свему сабраном верном народу а пре свих Епископу ваљевском Исихију, и овом приликом најавио долазак и осталих Епископа који ће сутра заједно служити Божанску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве.

Епископ Исихије се захвалио на топлим речима добродошлице и изразио своју радост што је вечерас у дому Светог Саве и Светог краља Владислава и што је у прилици да донесе заједницу и љубав верног народа Ваљевске епархије.

Светом архијерејском Литургијом, на сам дан славе, у суботу 7. октобра 2023. године, началствовао је Његово Преосвештенство Митрополит црногорско-приморски Јоаникије уз саслужење Преосвећене господе Епископâ ваљевског Исихија, захумско-херцеговачког Димитрија, будимљанско-никшићког Методија и милешевског Атанасија, свештенослужитељâ из више епархијâ Српске Православне Цркве. За певницом су појали ученици Богословије Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца.

У Божанској Литургији учествовао је већи број верног народа сабраних у милешевској светињи са разних српских страна, представници друштвеног, политичког и привредног живота и уз присуство представника Исламске верске заједнице из Пријепоља.

Након прочитаног одељка из Светог Писма пригодну беседу произнео је Епископ ваљевски г. Исихије.

После заамвоне молитве освештани су славски дарови и пререзан славски колач које су припремиле милешевске монахиње са својом игуманијом Аквилином.

По отпусту сабраном верном народу обратио се Митрополит Јоаникије поздравивши све и честитајући славу домаћину Епископу Атанасију и свим верним Епархије милешевске.

Владика Атанасије се захвалио браћи архијерејима на заједничком служењу и свима на учешћу у Евхаристијском сабрању.

Уследио је богат културно уметнички програм у порти манастира Милешеве а након тога и заједничка трпеза љубави.

више на : http://milesevskaeparhija.rs/proslava-ktitorske-slave-manastira-mileseve/