Поводом манастирске славе древне немањићке светиње, манастира Ђурђеви Ступови, у суботу 6. маја 2023. године, у послијеподневним часовима, кроз Беране је прошла свечана свенародна литија.

Традиционалну Светогеоргијевску литију, у којој је учествовао велики број житеља Берана и других крајева, предводили су Њихова Преосвештенства Епископи захумско-херцеговачки Г. Димитрије и будимљанско-никшићки Г. Методије са свештенством и монаштвом.

Молитвени крсни ход вјерног народа кренуо је из порте манастира Ђурђеви Ступови, у коме је јутрос, на празник Светог великомученика Георгија, служењем Свете Архијерејске Литургије, прослављена храмовна слава и уједно обиљежено 810 година појања у славу Божју. Литија се кретала ка центру градац поред Саборног храма Светог Симеона Мироточивог, уз заустављања како би узносиле молитве за здравље и напредак, мир и благостање мјештана Берана, васојевићког краја, за Црну Гору и цио свијет.

По повратку у манастир, одслужен је помен невино пострадалим у Београду и Младеновцу: Ани, Софији, Бојани, Драгану, Адријани, Катарини, Мари, Еми, Андрији, Милану, Кристини, Далибору, Лазару, Немањи, Далибору, Марку и Александру.

Након помена, архипастирским словом се обратио Епископ Методије, честитајући, још једном, славу манастира и града Берана, и поздравивши срдачном добродошлицом Преосвећеног Владику Димитрија и госте празничног сабрања.

„Добро нам дошао Владико херцеговачки Димитрије и сви гости на ову данашњу дивну славу, радосну тугу. Програм који смо предвидјели данас, као и сваке године, као што је обичај одложили смо и учествујемо у жалости браће наше и побијене дјеце у Београду и Младеновцу. Одложили смо то за дане Епархије 4. августа на Благу Марију, ако Бог да, да се веселимо, играмо и радујемо једни другима скупа, овдје, око ове благословене и дивне светиње жупана Првослава – Ђурђевих Ступова“.

„Као и сваке године окупили смо се овдје на ову дивну славу, а још више смо обрадовани присуством нашег дивног Владике Димитрија, чија је хумска Епархија, некад, овдје у комшилуку, имала сједиште у Петровој цркви, у Бијелом Пољу. Као тада, тако и данас, и свих протеклих деценија, никад се није тачно знала граница, јер је све то једна кућа, и иста браћа, иста светиња, Митрополија будимљанско-никшићка Епархија захумско-херцеговачка и милешевска Епархија“, рекао је Преосвећени владика Методије.

Владика Димитрије је благословио сабране, изражавајући радост што је данас овдје на прослави храмовне славе манастира Ђурђеви Ступови.

„Преносим вам благослове хумске, захумске земље, Светих мученика Пребиловачких и Светих мученика из многих јама пострадалих, нових и старих у хумској земљи. Велика радост, велики благослов, велика љубав Божја се излила на све вас овдје данас. Нека вам је срећна слава! На овакве дане трудите се да што више свјетлости и што више благодати, што више милости унесете у своја срца, своја срдашца да би то онда трајало, да би из недеље у недељу то обнављали у вашим срцима, да не би дао Бог да се неко од нас помрачи, како смо видјели да се људи помрачују који изгубе смисао, који изгубе љубав, који изгубе радост, који изгубе благодат, који изгубе Бога и избришу Га из свог живота“.

„Зато је радост и велики благослов што имамо Цркву Божју, што можемо у њој да се гријемо на то Сунце, увијек, као ово прољећно сунце је у Цркви и кад је зима, и кад је љето, и кад је јесен. Увијек је у Цркви прољеће, јер славимо Христово васкрсење из недеље у недељу, из празника у празник, из радости у радост, из благодати у благодат. Нека сте сви благословени, нека је благословен овај град, његове улице, његови житељи, да се у њему окупљате, живите као браћа и сестре, да у њему живите пред лицем Бога живога Који нам заповиједа да љубимо једни друге као што је Он заволио нас, а Он је нас заволио тако што је живот дао за нас хришћане и све људе који повјерују у Његово Јеванђеље“, бесједио је Епископ Димитрије.

Поучавао је да из тог кладенца црпимо љубав Божју, из Цркве Божје и да никад не губимо наду и радост, као и да никад не очајавамо.
„Бог ће дати утјехе, надамо се и молимо се за то сви скупа за ову дјецу, за њихове ближње, за њихову родбину да им Бог да утјехе, да им Бог да радости, да им Бог да мира да ово преживе и наставе свој живот као прави хришћани и да вјерују у вјечни живот и у васкрсење из мртвих, у други долазак нашег Спаситеља кад ћемо се сви срести и огријати лицем нашег Спаситеља Који је најљепши од синова људских, једино ново под сунцем, Христос истинити Бог наш. Нека му је слава и нека је слава Светом Георгију и нека сте сви благословени. Христос Васкрсе!“, поручио је Епископ захумско-херцеговачки Димитрије.

Владика Методије је захвалио Епископу Димитрију на благослову и ријечима поуке, оцијенивши да су хришћани одговорни учесници заједнице у којој живе.

„Покренута је једна петиција, али само за оне који су из Општина Беране и Андријевица, и ја сам је потписао, да се уведе слава, као што су урадили још неки градови и општине, дакле, крсна слава и промјене имена појединих улица. Проучите и активно учествујте, јер поред светости, потребна је и одговорност у овом животу на земљи“, навео је Епископ Методије.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка