Тридесет пете недјеље по Духовима, Владика Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у храму Свете Тројице у Гацку. Преосвећеном Владици саслуживали су свештеници Саша Којовић, Александар Гајић и ђакон Срђан Милошевић.

У јеванђељској бесједи Владика Димитрије говорио је о свјетлости као Божијем дару и појаснио да је у свијету могуће разликовати три свјетлости. Прва је свјетлост видљивог свијета, друга је свјетлост разума, а трећа и највиша је нестворена Христова, свјетлост Свете Тројице. Ту свјетлост човјек прима срцем, вјером отварајући читаво своје биће за Бога, за Спаситеља. Такву свјетлост препознао је слијепац који се Христу обраћа ријечима „помилуј ме“. Иако није видио тјелесним очима свјетлост која обасјава свијет, слијепи Вартимеј, како га именује апостол Марко, видио је више него други. У страдању, које је подносио, у потреби за другим човјеком, његово срце и душа се изоштрило тако да је могао да осјети живога Бог и чује одговор „Вјера твоја спасла те је“.

Фото: Владо Ружић