На Видовдан, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Храму Светог Архангела Михаила у Трновом Долу. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епархије Захумско-херцеговачке и приморске.

Данашњe сабрање богослужбено је утемељење тродневног програма обиљежавања Видовдана у Епархији ЗХиП под називом „Косовски завјет: Историја и култура памћења у Републици Српској“.

У јеванђељској бесједи Владика Димитрије поучио је да је Царство Небеско као квасац који треба да закваси читаво биће човјека, да човјек процвјета љубављу, милошћу, благодаћу, кротошћу и смирењем. Оно је као драгоцјени бисер који нађе човјек и прода све што има — оно је најважније што човјек на овом свијету може да обрете. Човјек може осјетити да Јеванђеље не говори о Царству Небеском као о нечему што човјек само чека, оно је нешто што овдје — у овом животу, треба да расте и разраста, треба да инспирише и освјетљава овај живот, потребно је да човјек овдје види, чује и омирише Царство — да би тамо Господа, када дође, препознао као свога. Царство Божије је опредјељење за небеско, не одбацује овај живот, али га и не прима као нешто само по себи добро — оно треба да га поправи и усаврши, како би постао достојан призвања Божијег, Христовог лика. Такав је био живот Светог Кнеза Лазара. Будући свјетски владар, понављао је дјело Светог Саве — измирио је цркве, подигао је многе манастире, школе и болнице, примио је многе светогорце послије Маричке битке. Кнез Лазар је био јеванђељски човјек, одатле је дошло и мучеништво које је исповједио на Косову. Кроз читав његов живот је разрастало опредјељење за Царство Божије и зато је могао положити живот за правду, за љубав, за Христа. Данашњи човјек је позван да своје опредјељење за Косово свједочи одрицањем од зла, лажи и било какве неправде — смирењем и посвећеношћу ближњима и дјеци.

По Отпусту, Владика Димитрије пожелио је да милост Божија и благослов Божији уђе у срца сабраних и њихових ближњих, како би Бог уклонио сваку препреку. Говорећи о програму обиљежавања Видовдана, Владика је нагласио да ће благослов Божији доћи на народ само ако се људи окрену Јеванђељу, ако постану истинити јеванђељски и праведни људи који пазе на своју савјест и који своју савјест провјеравају Јеванђељем. Завјет — који је српски народ примио од Спаситеља — Свети Кнез Лазар потврдио је на Косову у крви својој. Он је у свему био Христов човјек, у њему није било ничега мимо Христа и против Христа. Срби су народ таквог Завјета, позвани да се обрате и повјерују, да се боре за тај Завјет.

Отац Бранко захвалио се Владици на доласку и похвалио труд и љубав парохијана који се старају да храм засија новим сјајем.

Фото: Владо Ружић