На дан Преноса моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана, 15. августа 2023. године, у граду краља Твртка, Херцег Новом, отворена је манифестација Трг од Ћирилице. Овогодишњи Трг од ћирилице просавља свој јубилеј, десет година свог постојања. Након свете литургије, коју су поводом славе града Херцег Новог служили Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије и Преосвећени епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије, Његово Високопреосвештенство најавио је отварање ове манифестације коју десети пут за редом организују Општина Херцег Нови и Парохија топаљско-херцегновска.

У вечерњим часовима, у препуној порти храма Вазнесења Господњег на Топлој, десети по реду Трг од ћирилице, својим присуством благословио је Његово Преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије. Отварајући ову манифестацију епископ Димитрије обратио се скупу ријечима: „Тешко је разлучити гдје почиње једно и гдје се завршава друго, тако да је овај културно духовни програм  Трга од ћирилице за сваку похвалу. Радостан сам што сам ту и што могу, као потпуно незаслужан да уђем у то предање наших светих предака. Да уђем у предање, Митрополита Амфилохија који се трудио око укупног живота ове Митрополије.“

Након благослова Преосвећеног владике, Трг од ћирилице отворио је градоначелник Херцег Новог, господин Стеван Катић, пожељевши свима угодан боравак у Херцег Новом и успјешан рад овогодишњег Трга од ћирилице. Господин Катић је у свом обраћању истакао: „Десет година ова светковина окупља људе од вјере и у вјери, духовнике, историчаре, књижевнике, умјетнике и сабира их око ћирилице, око традиције, вјере, духовности… Окупити људе такве мудрости велики је допринос развоју културе у граду, очувању културне баштине и традиције, а Трг од ћирилице то дарује Херцег Новом.“

У централном дијелу програма учествовали су српски композитор, мелод и појац из Београда, Љубомир Манасијевћ, сопран Зорица Белић из Новог Сада, уз пратњу ансамбла „Ренесанса“.

Десети по реду Трг од ћирилице, трајаће до 29. августа и прославиће неколико значајних јубилеја: 1160 година од мисије свете браће Кирила и Методија, 30 година од смрти пјесникиње Десанке Максимовић…

Извор: Митрополија црногорско-приморска