На Педесетницу, празник Силаска Светог Духа на апостоле, у Гацку је свечано прослављена слава новог и старог храма, као и слава самог града.

Прослава је почела празничним вечерњим богослужењем, уочи празника Педесетнице, којим је началствовао јереј Славко Лаловић, парох невесињски, уз саслужење братства Саборног храма.

Сутрадан, на сам дан празника, служено је празнично јутрење, а у наставку Света Литургија. У преиспуњеном храму, уз учешће вјерног народа, Светом Литургијом је началствовао протојереј Василије Брборић из Епархије будимљанско-никшићке, уз саслужење свештенства и свештеномонаштва наше епархије.

Надахнутом бесједом након прочитаног Св. Јеванђеља, присутним се  обратио игуман Манастира Завала,  архимандрит Василије (Копитић), наглашавајући важност самог празника за нас хришћане и за наш живот на путу спасења, честитајући притом свима славу храма и града.

Величанствена литија, кретала се улицама Гацка од новог до старог Храма Свете Тројице, у којој су се поред  многобројних Гачана и гостију који су дошли да подијеле радост празника са домаћинима града, нарочито истицала мала дјеца, спортисти, чланови КУД-ова и пјевачких група из Гацка.

Славски дарови су освећени и подијељени у порти испред старог Храма Свете Тројице, а у наставку је уприличен културно-умјетнички програм, као и послужење за све присутне.