Ја сам Васкрсење и Живот, рекао је Господ Животодавац и Васкрсодавац, Васкрситељ нашега људскога бића које је створено, али није бесмртно по својој природи него по дару Божијем, а дар Божији је вера у Бога с наше стране, а с Његове стране је благодат, животворна благодат Духа Светога. Зато наша Света Црква, Христово Тело, Тело живога Распетога али Васкрслога Христа – којој се приопштавамо покајањем, вером и Светим Крштењем – има тесне везе са свима нашима преминулима, не кажемо умрлима него спавајућима, који ће бити пробуђени у време Христовога доласка и Васкрсења свих.“

Из бесједе +Еп. Атанасија, на Задушнице, 22. фебруара 2020. године

Драга браћо и сестре,

У данима 1-3. марта биће одржан низ догађаја и разговора, у којима ће учествовати многе истакнуте личности и јавни посленици а нама драги гости и пријатељи, на којима ће се говорити о богословском и пастирском раду Владике Атанасија и о значају његовог лика и дјела. У недјељу, 3. марта више Архијереја СПЦ и других помјесних Цркви служиће Божанствену Литургију и Парастос, у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу.

У наставку представљамо програм:

Петак, 1. март

Културни центар Требиње

18.30 часова – Отварање изложбе фотографија Епископа Атанасија: Дете – парче неба на земљи

Аутор: настојатељ манастира Дужи јеромонах Теофил

19.30 часова – Прва сесија: Светосавска и Световасилијевска Херцеговинa

Учесници: господин мр Момчило Голијанин, господин Јово Марић, госпођа Сенка Дурутовић, госпођа професор др Љерка Јефтић

Модератор: господин др Здравко Зубац

Субота, 2. март

Културни центар – Требиње

18.30 часова – Промоција другог издања књиге Владике Атанасија: Аскетика

Учесници: Епископ Западноамерички Максим, отац Милорад Средојевић