Величанственом литијом која је вечерас прошла улицама Никшића, свенародно је прослављена слава града под Требјесом, празник Светог Василија Острошког Чудотворца – духовног покровитеља и небеског заштитника овога мјеста и његових житеља. Световасилијевском литијом је завршена културно-духовна манифестација „Дани Светог Василија Острошког“, која је почела 7. маја у организацији Епархије будимљанско-никшићке, Црквене општине и Општине Никшић.

Празничну литију, која је кренула испред Саборног храма Светог Василија Острошкога, предводили су архијереји: Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, преосвећена господа епископи источноамерички Иринеј, буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, будимљанско-никшићки Методије и захумско-херцеговачки Димитрије, као и бројно свештенство и свештеномонаштво.

У свештеном ходу у славу Бога живога, а у част Светог Василија Острошког, било је више хиљада вјерника који овог богоугодника прослављају и уз чије молитве се укријепљују и исцјељују, као и челници Општине Никшић: Марко Ковачевић, предсједник Општине и Немања Вуковић, предсједник СО, преставници јавног, друштвеног и културног живот Црне Горе и региона.

У литији је ношен јастук Светог Василија Острошкога, који се чува у никшићком Саборном храму, као и дио моштију Свете Ане, мајке Светог Василија Острошкога, који је након литије изложен у Саборној цркви на поклоњење вјерном народу.

На главном градском тргу сабранима се прво обратио Преосвећени Владика будмиљанско-никшићки г. Методије који је поздравио браћу архијереје и све учеснике Световасилијевске литије, истичући да је данас посебан благослов јер су у литији ношене мошти мајке Светог Василија Острошкога, Свете Ане, које је донио Владика Димитрије.Честитајући свима славу, Владика је казао да је особеност ове данашње литије и то што, иако је давно од народа, прије 27 година, установљена слава Никшића, ипак ове године празник Светог Василија Острошкога и званично слава града.

Високопреосвећени Митрополит Јоаникије у својој бесједи је казао да се ријеч Господња упућена апостолима “ова чудеса која Ја чиним и ви ћете чинити и још већа, јер Ја идем Оцу својему” испунила не само на апостолима Христовим већ и на њиховим наследницима од апостолских времана па до дана данашњега:

“Ако има некога у нашем роду послије Светога Саве на коме се та ријеч испунила исто као и на Светоме Сави, то је Свети Василије Острошки Чудотворац. Као што је Свети Сава окупљао српски народ око својих светих моштију у Милешеви, тако је убрзо послије спаљивања његових моштију и Свети Василије у острошкој светињи почео сабирати и снажити духовно свој народ, изливајући, по Божијој милости, на њега исцјељења и чудеса.”

Свједочанство томе је и ова величанствена литија у Никшићу, који је Свети Василије освештао својим стопама и за вријеме свога живота и послије својим светим моштима походећи га неколико пута.

“Али, он походи свој народ и пастирствује с неба и притиче не само овоме граду него свуда у васионом свијету, гдје га људи са вјером и побожношћу призивају”, бесједио је Митрополит Јоаникије, нагласивши да му је Господ дао ту силу и благодат, милост и истину, да исцјељује и помаже и благосиља, да мири и упућује на прави пут.

Нагласио је да је Свети Василије ове године сабрао пуно младих људи и дјеце око његових моштију, који су упркос киши прешли пјешке више десетина километара. Међу њима је било и оних који су боси долазили Светоме Василију као што се то и раније чинило.

“Како је некада било, тако је и сада! И видите све оно што је лијепо и узвишено не може да пропадне, ниједан обичај, него се обнавља. И ово што смо видјели нашим очима данас у Острогу је велико чудо Светог Василија”, поручио је Митрополит.

Подсјетивши на прву литију у Никшићу 1996. године, посвједочио је да иако су сви тада били квасни до голе коже то није наудило здрављу, већ су се сви још више очеличили и испунили вјером и љубављу, јер је Свети Василије излио своју благодат на свој град, и тада и данас. Изразио је наду да ће се то и свима онима који су данас по невремену, и то је благослов, приступили ћивоту Светога Василија, претворити у велик благослов и да ће свима бити на здравље душе и тјела.

“Како њима у Острогу тако и вама овдје, јер ову литију предводи, као што је преводио и оне славне литије за одбрану светиња, нико други до Господ Бог истинити и Његов светац Свети Василије Острошки.”

Осврнуо се на одлуку СО Никшић да овај град слави Светог Василија Острошкога као заштитника и своју крсну славу:

“Нека буде срећно и благословено! Честитам на одлуци која је могла бити и раније, али све ми се чини да је у право вријеме. Драга браћи и сестре, да наставимо ову литију која се заправо никако не прекида, јер Свети Василије води свој народ ка спасењу, приводи га Христу Господу. Да идемо тим путем Светих апостола, Светога Саве и Светог Василија Острошкога. Свима на здравље и спасење. Христос васкрсе!”

Световасилијевска литија у Никшићу се одржава од 1996. године у знак љубави и благодарности према светитељу који помаже, исцјељује, тјеши… све оне који га са љубављу призивају, а у спомен на дан када су мошти Светог Василија Острошког походиле Никшић.

Празник Светог Василија Острошког Чудотворца, 12. мај, од ове године и званично слава града, претходно је прослављен литургијским сабрањем у Саборној цркви у Никшићу, која је посвећена овом великом угоднику Божјем и васељенском Чудотворцу, гдје је свештенство заједно са руководством Општине Никшић и вјерним народом, преломило славски колач.

Извор: Митрополија црногорско-приморска