Црквена општина столачка Епархије захумско-херцеговачке и приморске Српске Православне Цркве упозорава да је приликом израде документарно-играног филма „Краљ Твртко“ дошло до неовлаштеног снимања и скрнављења Цркве Светих Апостола Петра и Павла у Ошанићима, код Стоца. Ова Црква, у власништву наше Црквене општине, као дио градитељске цјелине, са гробљем, судачким столицама, двориштем и зидом, национални је споменик Босне и Херцеговине, на који (би требало да) се, према Одлуци Комисије за очување националних споменика Босне и Херцеговине, примјењују законом утврђене мјере заштите и рехабилитације, за чије осигурање и провођење је задужена Влада Федерације Босне и Херцеговине.
 
Екипа аудио-визуелног пројекта „Краљ Твртко“, који је финансијски подржала Фондација за кинематографију Федерације Босне и Херцеговине, продуцента Твртка Миловића и режисера Зорана Кубура, у петак, 23. јуна, текуће године, неовлашћено је, то јест без било какве најаве, па и допуштења власника овог сакралног простора, у њему извршила снимање, при чему се кретала и самим олтарским простором цркве, користећи чак и саму Часну трпезу, да би поједини њени чланови у својим јавним интерпретацијама мистификовали историјске факте, основне елементе црквене архитектуре и мотиве црквене умјетности. Иако ово, као и свако право на мишљење не изискује ничију нарочиту дозволу али као и сам овај чин неовлаштеног снимања (за који је, ипак, потребно одобрење), баш као и овај однос према богослужбеном простору, не садржи ни елементарну пристојност, а камоли озбиљан научни, умјетнички, па и културни приступ уопште.
 
Због тога ћемо, у случају употребе и приказивања овако направљеног видео материјала предузети све неопходне законске мјере, позивајући на примјерену реакцију и све  надлежне општинске, кантоналне, ентитетске и државне органе, комисије за очување националних споменика и институције културе, као и оне који пружају подршку овом и оваквом пројекту да осуде овај чин и помогну једној Црквеној заједници у очувању овог и многих других објеката, који чекају своју обнову, а како бисмо заједнички заштитили једну посебну архитектуру наше сакралне баштине али и општу културу.
 
Црквена општина столачка
 
(Фотографије: Facebook)
 

Tvrtko Milović, producent dokumentarno-igranog filma „Kralj Tvrtko“

Za crkvenu opštinu Stolačku

Povodom saopštenja crkvene opštine Stolačka, a koje se osvrće na snimanje dokumentarno-igranog filma „Kralj Tvrtko“ od 23.06.2023. u Stocu, u ime produkcije filma, upućujem javno obraćanje parohiji dabarsko-stolačkoj, eparhiji Zahumsko-hercegovačkoj i primorskoj, kao i vjernicima srpske pravoslavne crkve Stoca i Berkovića.

Dokumentarno-igrani film „Kralj Tvrtko“ je jedinstven filmski projekt koji nastoji intervjuima sa kredibilnim sugovornicima  i snimanjem autentičnih lokacija vizualno dočarati lik i vladavinu kralja Tvrtka Kotromanića. Upravo zbog svoje veličine, kralja Tvrtka danas prate brojne suprotstavljene interpretacije. U namjeri da film ne podlegne proizvoljnim tumačenjima, ekipa filma je od početka projekta vrlo oprezna oko odluka što će, a što neće snimati.

Snimajući određene igrane scene u općini Stolac, produkcija je odlučila obići i lokalitet u Ošanićima, na kojem se nalazi crkva Svetih apostola Petra i Pavla, a koja se vremenom izgradnje približno poklapa s vremenom vladavine kralja Tvrtka.

U dvorištu crkve je snimljeno nekoliko kadrova, a u unutrašnjosti crkve snimljeno je nekoliko fotografija. Iako je crkva rijedak biser narodne crkvene arhitekture, i svojom skromnošću i očuvanošću imponira, ona se ipak ne uklapa u potrebe filma s obzirom da ne može „glumiti“ krunidbeno mjesto kralja Tvrtka.

Ekipa je zatim otišla na druge dogovorene lokalitete i završila planirana snimanja.

Istina je da sam kao producent propustio najaviti naš dolazak u crkvu, i bez obzira što se trebalo raditi samo o obilasku lokaliteta, domaćin je trebao biti upoznat o našem dolasku upravo kako bi se izbjeglo uznemiravanje vjernika i lokalne zajednice. Zbog toga se u osobno ime ispričavam Parohiji, Eparhiji i vjernicima.

Ovom prilikom naglašavam da ni u crkvi ni u njenom dvorištu nije učinjena nikakva šteta, a jedini trag našeg obilaska crkve jesu fotografije na društvenim mrežama. Činjenica da brojnim korisnicima društvenih mreža, uključujući i mene, nije najbolje poznata ornamentika Srpske pravoslavne crkve, iskorištena je kako bi se povećao interes za tematiku filma ali i lokalitet same crkve u Ošanićima. Nije bilo namjere uvrijediti niti osporavati bogato kulturno naslijeđe pravoslavnog kršćanstva na području Hercegovine.

Kralj Tvrtko je film iza kojeg stoje autori niza dokumentarnih filmova i reportaža o vjerskom životu i djelovanju Srpske pravoslavne crkve. Pored toga, kao bivši Urednik dokumentarnog programa BHRT koji je u svom mandatu bio odgovoran za religijski program na Javnom servisu ističem visok senzibilitet ekipe prema vjerskim osjećajima svih zajednica, posebno onih stradalih u ratu.

Iz svega navedenog, još jednom se ispričavamo na neugodnosti koju smo nehotice uzrokovali i nadamo se da zbog svega gledatelji filma neće posumnjati u naš ozbiljan znanstveni, umjetnički i kulturni pristup općenito.

Mr. sc. Tvrtko Milović, producent
Kiseljak, 08.07.2023.