Древна Света литургија коју је написао Свети апостол Јаков брат Господњи, служена је данас, на Митровске задушнице, у Храму Светог Василија Тврдошког и Острошког у Мркоњићима, метоху Петропавловог манастира.

Овим Евхаристијским сабрањем началствовао је манастирски презвитер Момчило Пејичић, уз саслужење презвитера Николе Јанковића и јеромонаха Теофила Тврдошког, уз присуство мати Павле, игуманије Петропавловског манастира, са сестрама и вјерног народа Мркоњића и околине.

Литургија Светог Апостола Јакова припада Антиохијском литургијском типу. У многобројним богослужбеним изворима она носи назив ЈЕРУСАЛИМСКА Литургија, што свакако указује на Светог апостола Јакова који је био први Епископ Светог града Јерусалима. Као таква она се може назвати и древном Литургијом Јерусалимске Цркве – Мајке Свих Цркава. Литургија Светог Апостола Јакова, према данашњој богослужбеној пракси, служи се два пута у току године.

Текст: Милош Бјелица
        Фотографије: Слађана Гајић