У недељу, 23. јула 2023. године, прослављена је слава храма Свете великомученице Недеље у Талежи. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овог краја. Након свете Литургије и литије преломљен је славски колач. Добри домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.

Храм Свете Недеље је једнобродна црквица са тролисном апсидом на истоку који је освештан тачно прије 20. годинa.

Републучки завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске урадио је 2000. године Пројекат санације и реконструкције цркве, а донатор је био г. Јово Мискин.

Исте године у мјесецу априлу када су почели истраживачки радови, остаци старе цркве су били покривени бршљаном, а унутрашњост дјелимично затрпана остацима обрушеног свода.

У току обнове урађени су санациони радови који су обухватали радове на денивелацији терена око цркве, разиђивање оштећених дијелова цркве и поново презиђивање, изградњу једнодијелног звоника на преслицу на западном прочељу, зидање полуобличастог свода, покривање цркве каменим плочама, фуговање фасадних површина, израду опхода око цркве те малтерисање унутрашњих површина.

Храм је обновљен и освештан 2003. године у вријеме епископовања владике захумско-херцеговачког и приморског Господина Григорија при надлежном пароху протојереју-ставрофору Момчилу Пејичићу.