Аутор: Радио Требиње

У Требињу је вечерас почела четвородневна манифестација Дани Светог Василија.

На отварању манифестације у Саборном храму Преображења Господњег наступио је Женски пјевнички хор „Света Анастасија Српска“ из Требиња.

У наставку су игуман манастира Острог Сергије и јеромонах Роман говорили, између осталог, разговарали о свом искуству сусрета са Светим Василијем Острошким и Тврдошким.

Хоровођа Женског пјевничког хора „Света Анастасија Српска“ Бранка Јанковић рекла је  да је „Свети Василије био со мученичкој херцеговачкој земљи“.

„Свети Василије је својом жртвом просветио народ који се његовим молитвама и даље се окрепљује, облагодаћује и живи“, рекла је Јанковићева.

За сутра је, у Музеју Херцеговине, од 18:30 часова планирана промоција издања издавачких кућа „Видослов“ и „Свевиђе“ Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке. У порти Саборног храма Светог Преображења Господњег, од 20 часова, премијерно ће бити изведена опера Народног позоришта из Београда и новосадског Српског народног позоришта „Деспот Стефан“. За либрето ове опере, чији је аутор Зорица Кубуровић, рецензију је приредио блаженопочивши епископ Атанасије.

Испред Саборног храма, у суботу, 11. маја, у 11 часова, креће световасилијевска литија до манастира у Мркоњићима, у организацији Црквене општине Требиње и Града Требиња, који је обезбиједио превоз за повратак ходочасника.

У порти Саборног храма, истог дана, биће служена празнична вечерња служба, а од 20 часова, у позоришној сали Културног центра Требиње биће одржан концерт црквеног хора Свети Василије Тврдошки и Острошки, под управом мр Јоване Марић, а као гости, наступиће хор „Свети апостол и јеванђелиста Марко“ из Подгорице, под управом проф. Јелене Људмиле Радовић и оркестар Музичке школе Требиње.

На празник Светог Василија Тврдошког и Острошког, у недјељу, 12. маја, у истоименом храму у Мркоњићима, родном мјесту светитеља, од 9 часова биће служена света архијерејска литургија. У порти храма, од 12 часова, биће уприличено проглашење побједника дјечијег књижевног конкурса „Стазама Светог Ваислија“, празнична приредба ученика Основне школе „Свети Василије Острошки и Тврдошки“ и хуманитарни световасилијевски базар веза.

Манифестација „Дани Светог Василија“ биће завршена концертом етно-групе „Калем“ у порти Саборног храма, од 20 часова. У случају лоших временских прилика, концерт ће бити одржан у Музеју Херцеговине.

Покровитељи манифестације су Епархија захумско-херцеговачка и приморска и Град Требиње.

Фото: Пеђа Муцовић