Извор: ТВ Храм

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије благоизволео је да у суботу 23. септембра на братски позив Његовог Преосвештенства Епископа захумско-херцеговачког и приморског Димитрија учини званичну канонску посету Богом чуваној Епархији захумско-херцеговачкој и приморској.

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије током првог дана посете Епархији захумско-херцеговачкој и приморској посетио је манастир Житомислић. Патријарха Порфирија дочекао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије, свештенство, монаштво и верни народ. Свечаном дочеку присуствовали су Преосвећена господа епископи: шумадијски Јован, бихаћко-претовачки Сергије, врањски Пахомије и јегарски Нектарије.

Са благословом Епископа Димитрија, Патријарха српског и архијереје поздравио је игуман ове светиње архимандрит Данило.

Након поздравног говора сабранима се обратио и Патријарх Порфирије рекавши да је за сваког православног човека велики  благослов када долази у Херцеговину.

„Нема онога који је дошао у Херцеговину, у њене светиње, манастире међу којима је најсветлије место манастир Житомислић  а да није отишао са утехом.  Управо ова светиња, као и народ који се сабира у њој сведочи суштину наше вере.

Суштина наше вере је изборажена у Крсту Христовом који је истовремено и Крст који носи у себи силу и благодат победе, Тајну Васкрсења, другим речима сва наша вера, наше постојање, смисао и суштина постојања, постојања нашег православног народа јесте у Тајни Крста и Васкрсења Христовог. У том парадоксу да онда када распињемо себе, своју логику, када се одричемо себе Христа ради ми заправо живимо пуноћом, живимо тајну победе, тајну будућег века, већ овде и сада.

За сваког поглавара Српске Православне Цркве изнад свега је радост и благослов да дође у ове крајеве и у ове светиње. Ништа то мање није радост и благослов и за мене“, поручио је Патријарх Порфирије.

У летопису манастира остало је забележено да су светињу у долини Неретве посетили српски патријарси Герман 1967. године, Павле 1991. (када су после пола века похрањене мошти Светих
мученика житомислићких) и 2005. године (када је освештао обновљени манастир), као и Иринеј 2015. године.

Патријарх Порфирије  у пратњи архијереја посетио је и ризницу манастира Житомислић.

Након манастира Житомислић Његова Светост посетио је у поподневним часовима српско херцеговачко село Пребиловце и у њему храм Васкрсења Господњег са криптом у којој су похрањене мошти Светих мученика пребиловачких и херцеговачких.

Патријарх Порфирије је том прилико поручио да се молимо светим мученицима пребиловачким и херцеговачким, да се они моле Богу за нас, да нам дају снаге да носимо свој Крст, Крст искушења која су истовремено простор пројаве благодати Божије и да се молимо Богу да се никада никоме не деси или понови оно што су они вере своје ради и Крста часног претрпели.

Патријарх Порфирије је у наставку посете Епархији захумско-херцеговачкој и приморској састао се у градској вијећници и са градоначелником Мостара, господином Мариjом Kордићем.

У пратњи Његове Светости били су Преосвећена господа епископи захумско-херцеговачки и приморски Димитрије и јегарски Нектарије.

Поводом обележавања сто педесет година од освећења Саборне цркве у Мостару, а након деведесет година од последње патријарашке Литургије у њој служеној за време патријарха Варнаве, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствоваће 24. септембра 2023. године светом Литургијом у Саборној цркви Силаска Светог Духа на апостоле у Мостару са почетком у 9 часова.

Организатори овог догађаја су Епархија захумско-херцеговачка и приморска и Град Мостар, а приликом дводневне посете (23. и 24. септембар) патријарх Порфирије ће, поред Саборне цркве и Града Мостара, посетити и манастир Житомислић и Пребиловце.