У Музеју Херцеговине у Требињу  отворен је Симпозијум „Косовски завјет – историја и култура памћења у Републици Српској“, на коме ће историчари говорити на тему Косовске битке и археолошких истраживања средњовјековног Требиња.

Душан Павловић, директор Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске каже да је важна историјска утемељеност Косовског завјета из кога произилази утемељеност српског народа.

„Данашњи научни скуп је важан јер је познато да је Република Српска реафирмација средњовјековног српског културног идентитета. Српски народ има историју присутну у својој култури, али је она у посљедњих 100 година страдала на разне начине и сачувала се кроз породичне наративе. Међутим, када говоримо о култури памћења подразумијева се да институције морају да проберу и виде шта народ и држава памте“, навео је Павловић.

Директор Музеја Херцеговине Ивана Грујић је рекла да ова установа дуги низ година ради не само на култури сјећања, већ на учењу шире јавности о богатој прошлости српског народа.

„С тим у вези, овакве сарадње могу да допринесу да оно што ми иначе радимо постане видљивије. Свједоци смо да нам је у посљедњих 30 година можда понестало стратегије када је у питању култура и проучавање богате историје Херцеговине и подручја које данас обухвата Република Српска“, додала је Грујић.

Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије је рекао да је Косовски завјет поникао из Новог завјета.

„Када човјек оде на Косово као да има духовни генетски код који је уписан у тим светињама и свему што тамо постоји. Одемо тамо да помогнемо и искажемо подршку владици Теодосију и народу, а заправо ми добијемо благослов и велику радост у срцу. Ми овдје у Херцеговини, у Републици Српској живимо Косовским завјетом кад живимо Јеванђељем. Зато је благослов бавити се Косовским завјетом, бавити се Јеванђељем, бити у цркви и вољети нашег Спаситеља, зато је благослов све што се у цркви ради и кајати се, молити се, радовати се и сабирати се заједно“, каже владика Димитрије.

У оквиру тродневног научног скупа, сутра ће у цркви Светог архангела Михаила у Трновом Долу код Билеће бити служена Света архијерејска литургија са почетком у 09 часова.

Извор: Радио Требиње