Седме Недјеље по Духовима Владика Димитрије началствовао је Светом Литургијом у Метоху Манастира Завале, при Храму Светог Цара Лазара у Придворици код Гацка , а саслуживали су игуман Василије из Манастира Завала, отац Небојша Радић и ђакон Александар Црногорац.

Становници Придворице пострадали су мученички у Другом свјетском рату чиме је село опустило и до данас остало ненасељено. Обнављање цркве Светог Цара Лазара почело је прије скоро двије деценије, а у протеклим годинама изграђен је конак и основан Манастир као метох Манастира Завале.

Данас је извршено освећење конака и звона, а у току Литургије Епископ захумско-херцеговачки Димитрије рукоположио је у чин јерођакона монаха Стефана, сабрата Манастира. Богослужењу је присуствовао српски члан Предсједништва Босне и Херцеговине господин Милорад Додик, који је приложник главног звона.

Бесједећи по Јеванђељу Владика Димитрије поучио је сабране и новог јерођакона о значају служења другима. Владика је подсјетио на ријечи апостола Павла: ”Дужни сте ви јаки слабости слабих носити, а не себи угађати”, појаснивши да је сваки човјек, по угледу на Христа, дужан да угађа ближњем на његово спасење, на освећење и на живот вјечни.

По Отпусту Владика Димитрије поздравио је сабране вјернике нагласивши да је мјесто страдања на којем се налазе, једнако као мјесто Голготе које је божанском силом Христовом постало мјесто Васкрсења, постало мјесто сабрања и утјехе трудом игумана Василија, као и вјерника који се ту окупљају. Владика је појаснио да је Христос сваком човјеку дао могућност да из голготског догађаја страдања црпи живот, опроштај гријехова и благодат, а то се остварује када човјек долази на Литургију чисте савјести и са жељом за промјеном на боље, улажући труд да живи хришћанским животом, пазећи на ближње и приносећи живот Богу.

Након Отпуста игуман Василије захвалио се Владици на ријечима поуке, као и сабраним вјерницима на доласку и на труду који су уложили у обнову и изградњу Манастира, а господину Милораду Додику, српском члану Предсједништва БиХ и заслужним приложницима уручио је писане захвалнице. Сабрање је настављено уз празничну трпезу.

Сабраним вјерницима обратио се и српски члан Предсједништва БиХ г. Милорад Додик који је истакао да је свијетла чињеница живота данашњи догађај сабрања и народног весеља на мјесту на којем је то од Божића 1942. године било незамисливо. Он је нагласио да, знајући историју Придворице, није оклијевао са учешћем у обнови, те да је данас саопштио Владици и игуману своју жељу да учествује у пројекту изградње до краја како сјећање на пострадале не би прерасло у заборав.

фото: Владо Ружић