У четврту недељу по Пасхи – Раслабљеног, 2/15. маја 2022. године, светом архијерејском Литургијом у Саборном Светониколајевском храму у Сремским Карловцим, на којој је началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, молитвено је почело редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Предстојатељу српске Цркве на овом торжественом евхаристијском сабрању саслуживали су отачаствени архијереји: Блажењејши Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован; Митрополит дабробосански г. Хризостом; Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, те преосвећена господа епископи: сремски г. Василије; будимски г. Лукијан; канадски г. Митрофан; новограчаничко-средњезападноамерички г. Лонгин; жички г. Јустин; шумадијски г. Јован;   зворничко-тузлански г. Фотије; крушевачки г. Давид и буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило. Поред наведених архијереја, Патријарху српском саслуживали су високопреподобни архимандрити Тихон (Ракићевић), игуман студенички; Нектарије (Ђурић), секретар Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве; Данило (Гаврановић), директор ПУО-а; протопрезвитер-ставрофор др Зоран Крстић, ректор Богословије светог Јована Златоуста у Крагујевцу; протопрезвитер-ставрофор Јован Милановић, ректор Богословије светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима; протопрезвитер др Зоран Ранковић, декан Православног богословског Факултета Универзитета у Београду; протонамесник Љубомир Пријовић, ректор Богословије светог Петра дабробосанског у Фочи, као и јеромонах Севастијан (Гордон), игуман свештене обитељи у Крки….

више на : www.tvhram.rs