Већ традиционално, дуги низ година, у Дубровнику хришћани православне и католичке цркве  сусрећу се на молитви за јединство хришћана која је у хришћанском свијету установљена прије више деценија слиједећи Исусову молитву Богу Оцу „да сви буду једно”.  У Дубровнику је обичај да једне године молитва буде у католичкој катедрали а слиједеће године у православној цркви, и тако редом.

У сриједу 24.01.2024. била је у православној цркви Св. Благовјештења. Молитви су присуствовали епископ Захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије Рађеновић и бискуп дубровачки г. Роко Гласновић. Молило се Богу за превазилажење наших несрећних подјела, мржње и предрасуда, за избављење од хладноће срца, за прекраћивање раздора међу црквама, за међусобно поштовање, за помоћ Божију да сви опет будемо једно тијело Христово и међусобна браћа. Бесједио је бискуп Роко који је тумачећи јеванђеље о милосрдном Самарјанину истакао да није довољно видјети патника, него за њега треба направити мјеста у себи, тако да се његова патња бар мало догоди и у нама, јер је саосјећање коријен блискости, пошто тада ниси сам, јер је твоја патња једним дијелом и моја патња.

Слиједеће године молитва за јединство хришћана ће се одржати у Дубровачкој катедрали а бесједиће епископ Димитрије.

ЦО Дубровник

Фото: Владо Ружић