Заједничким обраћањем представника Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Града Требиња, данас је најављено одржавање Дана Светог Василија, а поводом триста педесет година од престављења овог светитеља и чудотворца.

Овом приликом, Начелница требињског градског одјељења за културу, породицу, спорт и образовање, госпођа Слађана Скочајић, истакла је значај овог светитељског лика са све грађане Требиња и Херцеговине, док је ђакон Бранислав Рајковић, представник за културу и медије Епископије захумско-херцеговачке и приморске, истичући превасходност хришћанске баштине, на којој почива овај град и подручје, најавио низ богослужбених и културних садржаја, као и неколико јубилеја, који се обиљежавају у склопу Дана Светог Василија, што ће нарочито обиљежити прва канонска посјета Херцеговини, Његове Светости Патријарха српског, Господина Порфирија, 10. и 11. маја.

Дани Светог Василија, које истовремено обиљежавају четири световасилијевске епископије Српске православне цркве: Црногорско-приморска, Захумско-херцеговачка и приморска, Милешевска и Будимљанско-никшићка, на подручју Херцеговине, у организацији Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Града Требиња, биће приређени од 7. до 12. маја 2022. године, а отпочеће Свечаним отварањем под требињским старим платанима, у суботу, 7. маја, од 20.00 часова, док ће у случају неповољних временских прилика, ова свечаност бити одржана у Културном центру Требиње.

Програм Дана Светог Василија у Епархији захумско-херцеговачкој и приморској:
СУБОТА, 7. мај
20.00 – башта старих платана у Требињу: Свечано отварање Дана светог Василија (у случају кише, отварање ће бити приређено у Културном центру Требиње)

НЕДЈЕЉА, 8. мај
9.00 – Манастир Житомислић: Света архијерејска литургија, поводом 30 година од страдања и 20 година од почетка обнове Манастира;
20.00 – биоскопска сала Културног центра Требиње: Пројекција филма Свети Василије Острошки – сведок Васкрсења, аутора Бранислава Илића

ПОНЕДЈЕЉАК, 9. мај
18.00 – Музеј Херцеговине: Изложба икона, камене пластике и фотографија Манастира Завала Распета и васкрсла Завала, аутора тврдошког јеромонаха Теофила Петровића;
19.00 – Храм Преображења Господњег у Требињу: Предавање поводом стогодишњице од уједињења покрајинских цркава Српске патријаршије

УТОРАК, 10. мај
19.00 – Улица Јована Дучића у Требињу: Свечани дочек Његове светости Патријарха српског Господина Порфирија и литијски ход на Доксологију у Саборном храму у Требињу;
19.30 – Порта Саборног храма у Требињу: Концерт православне духовне музике, поводом 130 година од оснивања Црквеног хора при Храму Преображења Господњег у Требињу Свети Василије Тврдошки и Острошки, уз који наступа и СПЦПД Побратимство из Фоче

СРИЈЕДА, 11. мај
9.00 – Саборни храм Преображења Господњег у Требињу: Света патријарашка Литургија;
20.00 – Позоришна сала Културног центра у Требињу: Монодрама Речи о свечовеку Небојше Дугалића, по мотивима истоименог дјела Светог владике Николаја Велимировића

ЧЕТВРТАК, 12. мај
9.00 – Манастир Светог Василија у Мркоњићима: Света архијерејска литургија