Извор: Православље Новине Српске Патријаршије (број 1368, 15. март 2024.)
 
Ђакон Бранислав Рајковић за Новине Српске Патријаршије Православље
АТАНАСИЈЕ – ПО ДАРУ И ИМЕНУ
Трогодишњица упокојења Епископа захумско-херцеговачког и приморског Атанасија
 
 
Ја сам Васкрсење и Живот, рекао је Господ Животодавац и Васкрсодавац, Васкрситељ нашега људскога бића које је створено, али није бесмртно по својој природи него по дару Божијем, а дар Божији је вера у Бога с наше стране, а с Његове стране је благодат, животворна благодат Духа Светога. Зато наша Света Црква, Христово Тело, Тело живога Распетога али Васкрслога Христа – којој се приопштавамо покајањем, вером и Светим Крштењем – има тесне везе са свима нашима преминулима, не кажемо умрлима него спавајућима, који ће бити пробуђени у време Христовога доласка и Васкрсења свих.
 
Атанасије, умировљени Eпископ захумскохерцеговачки и приморски, изрекао је наведене ријечи посљедњи пут бесједећи поводом Великих задушница, фебруара 2020. године. На Задушнице марта наредне, 2021. године бесједило се и молило за његову душу, приликом опјела и сахране преминулог, не умрлог него спавајућег, бесмртног по дару Божијем и имену.
 
У сусрет Васкршњим задушницама ове године, од 1. до 3. марта, наша Света Црква, а нарочито наша Домаћа Црква у Епископији захумско-херцеговачкој и приморској и њена новооснована Задужбина Владике Атанасија, трећу годину заредом уприличила је Дане сјећања на овог архијереја, оца и учитеља нашег, приликом којих су, кроз низ културних догађаја и разговора непосредно учешће узели бројни свештенослужитељи наше и других помијесних Цркава, те монаштво, истакнуте личности и јавни посленици, говорећи о богословском и пастирском раду Епископа Атанасија.
 
Тим поводом, првог дана сјећања у петак, 1. марта, у галерији Културног центра у Требињу, најприје је отворена изложба фотографија Епископа Атанасија, насловљена: Дете – парче неба на земљи, аутора настојатеља манастира Дужи, јеромонаха Теофила. Одмах потом у великој сали овог Културног центра одржана је прва од три планиране сесије, под називом: Светосавска и Световасилијевска Херцеговинa, током које су, уз модерирање др Здравка Зупца, своја сјећања на владику Атанасија подијелили: мр Момчило Голијанин, господин Јово Марић, госпођа Сенка Дурутовић и проф. др Љерка Јефтић.
 
На почетку програма другог дана, у суботу, 2. марта, у истом простору требињског Културног центра приређена је промоција другог издања књиге Аскетика владике Атанасија, коју је у издању Задужбине Владике Атанасија и манастира Трвдош приредио Епископ западноамерички Максим заједно са Љубишом и Ђорђем Чеперковићем, представивши је овом приликом са оцем Милорадом Средојевићем. Након тога услиједио је други разговор, у којем је отац Игор Зиројевић о Епископу Атанасију говорио са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом Месогеје и Лавреотике Атинске Архиепископије, Николајем, уз превод Маје Рашовић, а све под насловом: Огледало, загонетка и личност.
 
У Недјељу милостивог оца, 3. марта, трећег и посљедњег дана овогодишњег сјећања на Епископа Атанасија, у главној требињској цркви Светог Преображења Господњег, служена је Божанствена литургија, са парастосом блаженоуснулом владики. Сабрањем вјерних началствовао је Митрополит Николај (Хаџиниколау), уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита крушевскодемирхисарског Јована Македонске Православне Цркве и преосвећене господе архијереја: Григорија диселдорфскоњемачког, Максима западноамеричког, Јована славонског, Никодима далматинског, Методија будимљансконикшићког, Давида викарног Епископа дремевичког, те домаћег Епископа захумско-херцеговачког и приморског Димитрија, бројног свештенства, монаштва и вјерног народа. Бесједу на Јеванђеоско зачало изрекао је Епископ западноамерички Максим, а отпуштајући вјерне у миру обратио им се и Митрополит Месогеје и Лавреотике, којем је Епископ Димитрије изразио захвалност, поклонивши му и икону Светог Василија Тврдошког и Острошког. Након Литургијског сабрања, на гробу Владике Атанасија, у параклису Васкрсења Господњег, у гробљу манастира Тврдош помен је предводио Епископ далматински Никодим, том приликом сјећајући се и својих сусрета са Владиком Атанасијем. Истог дана, у послијеподневним часовима, трећом сесијом, под називом: Живо предање у Цркви, на подстицај модератора проф. др Радета Кисића, успомена и односа са владиком Атанасије присјетилу су се и: Митрополит крушевско-демирхисарски Јован, Митрополит дабробосански Хризостом, Епископ будимљансконикшићки Методије, те игуман Светих Архангела код Призрена архимандрит Михаило, чиме је и завршен званични дио програма.
 
Сутрадан, на сам дан упокојења умировљеног Епископа захумско-херцеговачког и приморског Атанасија, након тачно три године, у католикону манастира Тврдош Свету архијерејску литургију служио је Епископ захумскохерцеговачки и приморски Димитрије, уз саслужење архимандрита Симеона и Нектарија из Епархије зворничкотузланске, јеромонаха Артемија из Епархије нишке, те домаћег свештенства, монаштва и лаоса Божијег, кличући још једном, као и много пута током претходна три дана и три године: Владико бесмртног имена – вјечна ти успомена!