На празник Преподобног Алимпија Столпника, Епископ Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у Саборној цркви Свете Тројице у Мостару. Преосвећеном Владици саслуживали су свештеници и свештеномонаси Епархије захумско-херцеговачке и гости протосинђел Сергије, игуман манастира Острог, протојереј Игор Балабан, свештеник Митрополије Црногорско-приморске, проторјереј-ставрофор Миајло Бацковић, секретар Епископа будимљанско-никшићког Методија.

У нади на обновљење добрих обичаја мира, свештенство, монаштво и вјерни народ све Херцеговине сабрали су се данас у мостарском Саборном храму свједочећи своју љубав и братску бригу за мостарску црквену заједницу, која је протеклих дана узнемирена провалничким скрнављењем Саборног храма.

Бесједећи по Јеванђељу Владика Димитрије је изрекао поруку мира и љубави, нагласивши да је данашње сабрање око Ријечи Божије и Службе Божије у нади на божанску утјеху.

Говорећи о храму Владика је појаснио да је истинска светиња скривени човјек срца, оно што Бог види у човјековом срцу, а из подвига и вјерности тој светињи ниче материјални храм који се полако гради. Божије старање, милост и љубав нису условљени постојањем мостарског храма, али призив Божији да људи овога града у различитости нађу ширину и живе прихватајући једни друге није могуће остварити без храма. Штету и осјећај да Срби нису добродошли надвладало је чистосрдачно саосјећање и подршка суграђана будећи сазнање да су становници Мостара сазрели да се обнављњем храма обнови Мостар у којем три народа могу живјети у слози и заједници.

Владика је изразио жељу да наступањем свршетка радова на храму престану подјеле, мржње и сукоби како би сви народи Мостара живјели у миру, слози и љубави, поштујући свој идентитет, своју вјеру и духовност, али цијенећи вјеру својих ближњих и не мрзећи никога, а радујући се различитости и гледајући је као богатство у којем могу да напредују и у којем могу као народ и као вјерска заједница на прави начин да се развијају.

Звучни запис бесједе Владике Димитрија:

У храму су били присутни представници друштевно-политичког живота: господин Сташа Кошарац, министар спољне трговине, господин Марио Кордић, Градоначелник Мостара, господин Васо Гујић, Генерални конзул Републике Србије у БиХ, господин Велибор Миливојевић, замјеник Предсједавајућег Градског вијећа и Српски представник у градском вијећу Града Мостара, господин Мирко Ћурић, Градоначелник Требиња, господин Божо Сјеран, Начелник Источног Мостара, прим. др Љубица Миљановић, посланик у Парламентарној скупштини БиХ.

По Отпусту Владика Димитрије је изразио захвалност Митрополиту црногорско-приморском Јоаникију и Епископу будимљанско-никшићком Методију на братској љубави посвједоченој материјалном помоћи и саслуживањем њихових представника на Светој Литургији, муфтији мостарском Салему еф. Дедовићу на подршци, Предсјeднику Републике Српске господину Милораду Додику и Српском члану Предсједништва БиХ госпођи Жељки Цвијановић на ријечима утјехе и материјалној помоћи, као и свим присутним представницима политичког живота.

Фото: Владо Ружић