Извор: Православље Новине Српске Патријаршије (број 1368, 15. март 2024.)
Ђакон Бранислав Рајковић за Новине Српске Патријаршије Православље
АТАНАСИЈЕ – ПО ДАРУ И ИМЕНУ
Трогодишњица упокојења Епископа захумско-херцеговачког и приморског Атанасија
Ја сам Васкрсење и Живот, рекао је Господ Животодавац и Васкрсодавац, Васкрситељ нашега људскога бића које је створено, али није бесмртно по својој природи него по дару Божијем, а дар Божији је вера у Бога с наше стране, а с Његове стране је благодат, животворна благодат Духа Светога. Зато наша Света Црква, Христово Тело, Тело живога Распетога али Васкрслога Христа – којој се приопштавамо покајањем, вером и Светим Крштењем – има тесне везе са свима нашима преминулима, не кажемо умрлима него спавајућима, који ће бити пробуђени у време Христовога доласка и Васкрсења свих.
Атанасије, умировљени Eпископ захумскохерцеговачки и приморски, изрекао је наведене ријечи посљедњи пут бесједећи поводом Великих задушница, фебруара 2020. године. На Задушнице марта наредне, 2021. године бесједило се и молило за његову душу, приликом опјела и сахране преминулог, не умрлог него спавајућег, бесмртног по дару Божијем и имену.
У сусрет Васкршњим задушницама ове године, од 1. до 3. марта, наша Света Црква, а нарочито наша Домаћа Црква у Епископији захумско-херцеговачкој и приморској и њена новооснована Задужбина Владике Атанасија, трећу годину заредом уприличила је Дане сјећања на овог архијереја, оца и учитеља нашег, приликом којих су, кроз низ културних догађаја и разговора непосредно учешће узели бројни свештенослужитељи наше и других помијесних Цркава, те монаштво, истакнуте личности и јавни посленици, говорећи о богословском и пастирском раду Епископа Атанасија.
Тим поводом, првог дана сјећања у петак, 1. марта, у галерији Културног центра у Требињу, најприје је отворена изложба фотографија Епископа Атанасија, насловљена: Дете – парче неба на земљи, аутора настојатеља манастира Дужи, јеромонаха Теофила. Одмах потом у великој сали овог Културног центра одржана је прва од три планиране сесије, под називом: Светосавска и Световасилијевска Херцеговинa, током које су, уз модерирање др Здравка Зупца, своја сјећања на владику Атанасија подијелили: мр Момчило Голијанин, господин Јово Марић, госпођа Сенка Дурутовић и проф. др Љерка Јефтић.
На почетку програма другог дана, у суботу, 2. марта, у истом простору требињског Културног центра приређена је промоција другог издања књиге Аскетика владике Атанасија, коју је у издању Задужбине Владике Атанасија и манастира Трвдош приредио Епископ западноамерички Максим заједно са Љубишом и Ђорђем Чеперковићем, представивши је овом приликом са оцем Милорадом Средојевићем. Након тога услиједио је други разговор, у којем је отац Игор Зиројевић о Епископу Атанасију говорио са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом Месогеје и Лавреотике Атинске Архиепископије, Николајем, уз превод Маје Рашовић, а све под насловом: Огледало, загонетка и личност.
У Недјељу милостивог оца, 3. марта, трећег и посљедњег дана овогодишњег сјећања на Епископа Атанасија, у главној требињској цркви Светог Преображења Господњег, служена је Божанствена литургија, са парастосом блаженоуснулом владики. Сабрањем вјерних началствовао је Митрополит Николај (Хаџиниколау), уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита крушевскодемирхисарског Јована Македонске Православне Цркве и преосвећене господе архијереја: Григорија диселдорфскоњемачког, Максима западноамеричког, Јована славонског, Никодима далматинског, Методија будимљансконикшићког, Давида викарног Епископа дремевичког, те домаћег Епископа захумско-херцеговачког и приморског Димитрија, бројног свештенства, монаштва и вјерног народа. Бесједу на Јеванђеоско зачало изрекао је Епископ западноамерички Максим, а отпуштајући вјерне у миру обратио им се и Митрополит Месогеје и Лавреотике, којем је Епископ Димитрије изразио захвалност, поклонивши му и икону Светог Василија Тврдошког и Острошког. Након Литургијског сабрања, на гробу Владике Атанасија, у параклису Васкрсења Господњег, у гробљу манастира Тврдош помен је предводио Епископ далматински Никодим, том приликом сјећајући се и својих сусрета са Владиком Атанасијем. Истог дана, у послијеподневним часовима, трећом сесијом, под називом: Живо предање у Цркви, на подстицај модератора проф. др Радета Кисића, успомена и односа са владиком Атанасије присјетилу су се и: Митрополит крушевско-демирхисарски Јован, Митрополит дабробосански Хризостом, Епископ будимљансконикшићки Методије, те игуман Светих Архангела код Призрена архимандрит Михаило, чиме је и завршен званични дио програма.
Сутрадан, на сам дан упокојења умировљеног Епископа захумско-херцеговачког и приморског Атанасија, након тачно три године, у католикону манастира Тврдош Свету архијерејску литургију служио је Епископ захумскохерцеговачки и приморски Димитрије, уз саслужење архимандрита Симеона и Нектарија из Епархије зворничкотузланске, јеромонаха Артемија из Епархије нишке, те домаћег свештенства, монаштва и лаоса Божијег, кличући још једном, као и много пута током претходна три дана и три године: Владико бесмртног имена – вјечна ти успомена!
Вијести
Архива
T(р)агови
1. парохија мостарска
2. билећка парохија
2. требињска парохија
3. билећка парохија
3. парохија мостарска
3. требињска парохија
4. требињска парохија
6. требињска парохија
7. требињска парохија
ХОР СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ТВРДОШКИ И ОСТРОШКИ
берковићи
билећа
видео записи
вијести
вјеронаука
гацко
дани св. василија
дубровник
епископ
епископ активности
епископ богослужења
звучни записи
коњиц
манастир дужи
манастир житомислић
манастир мркоњићи
манастир петропавлов
манастир тврдош
манастир херцеговачка грачаница
мостар
музеј манастира житомислић
невесиње
објаве о вл. атанасију
о вл. атанасију
саопштења
свети вукашин
требиње
фондације
чапљина
љубиње