У Недјељу Раслабљеног, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Лиутургијом у храму посвећеном Светом великомученику Георгију, у требињском мјесту Долови. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство Епархије Захумско-херцеговачке.

У јеванђељској бесједи, Владика Димитрије подсјетио је сабране вјернике на ријечи којим се Спаситељ обраћа исцјељеном човјеку, појашњавајући да оне указују на гријех као помрачење које је овладало тим човјеком и увело га у стање болести. Иако јеванђељска приповијест говори о тјелесном исцјељењу, ријеч је о човјековој унутрашњости, вјери, души и срцу; показујући шта занемаривање човјековог унутрашњег свијета може изазвати у спољашњости. Страшни догађаји претходних дана производ су занемаривања смирења и покајања пред Богом – занемаривања које одрасли људи пренесу на дјецу. Владика је нагласио како данашње Јеванђеље управо открива да једино Спаситељ може подићи људе из раслабљености, парализе гријехом, скучености, мржње и страсти, будући да свака људска душа вапи пред Богом – јер нема човјека. А човјек заправо и не може помоћи – ако људи иза свега не нађу Бога – јер су створени за Бога, за свјетлост, љубав и милост Божију, да у срцу свом имају мјеста за Бога, за све оне с којима живе и које срећу у животу.

По Отпусту, Владика је честитао славу становницима Долова, који су се данас сабрали да прославе храмовну славу. Говорећи о светитељу, Владика је нагласио да је човјек биће заједнице, биће које у срце може смјестити читавог Бога и биће које се може срести са живим Богом. Угледајући се на примјер таквог сусрета и таквог срца код светитеља попут Светог Георгија, људи су позвани да примјером и искуством дјеци покажу да је могуће бити Божији човјек и смјестити Бога у срце.

Сабраним вјерницима обратио се и отац Миро, најприје захваливши се Владици на посјети, а затим пожеливши срећну и Богом благословену славу, изражавајући наду на нова окупљања у милости и љубави.

Фото: Владо Ружић