У недјељу 4. августа 2024.г. на празник Свете Марије Магдалинe Светом Литургијом у храму Светог Василија Тврдошког и Острошког отпочео је Први Трусињски сабор.

Свету Евхаристију служио је парох дабарско-столачки јереј Дејан Грчић уз саслужење ђакона Богдана Сантрача. Након прочитане јеванђелске перикопе, вјерном народу обратио се ђакон Богдан тумачећи причу о исцјељењу раслабљеног.

Након Свете Литургије припремљена је трпеза љубави за све присутне, захваљујући Драженку Граховцу и његовој породици из Берлина, као и богат културно-умјетнички програм.

Сабору на Доњој Трусини присуствовало је преко 300 Трусињана из разних крајева свијета, а својим присуством увеличали су га и начелник Берковића господин Ненад Абрамовић и градоначелник Града Требиња господин Мирко Ћурић.

Важно је напоменути да је ове године отпочела обнова храма, те су прикупљена значајна средства за  његову обнову.