У навечерје празника Успења Пресвете Богородице, мноштво вјерних сабрало се у требињском манастиру Тврдош, чија света обитељ прославља овај Празник као Славу свог католикона.

На празник Успења Пресвете Богородице, Високопреосвећени Митрополит Димитрије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у манастиру Тврдош, гдје је данас прослављена манастирска слава. Високопреосвећеном Владици саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске, као и гости из других епархија СПЦ.

У јеванђељској бесједи Владика Димитрије је поучио да је свијет од живога Бога срцем одступио у прамајци Еви, а кроз дјевојчицу Марију Бог је устројио да се људски род поврати Богу. По ријечима псалмопјевца, приступа човјек и срце дубоко, а то је Мајка Божија, да би се узвисио Бог. Тако почиње ново стварање, обнавља се Завјет Бога и човјека, јавља се блага воља Божија као вјечно призвање сваког људског бића. Владика је нагласио да је Мајка Божија слика цркве. Она је слушала Ријеч Божију и држала је прије него је постала Мајка Божија, а онда се Духом Светим зачео Син Божији. Као тада, тако и данас Христос је присутан Духом Светим у цркви Божијој. То је чудо дато људима љубављу Божијом, али свако за себе, по својој слободи и савјести, треба да настави тај Завјет Божији.

Након заамвоне молитве манастирским имањем прошла је свечана славска литија, а затим је извршено освећење славског колача и жита.

Благословом Владике Димитрија, честитавши славу, сабраном вјерном народу обратио се протојереј-ставрофор Благота Васиљевић.

Ријечи добродошлице изговорио је и тврдошки игуман Сава, позивајући сабране да се трпеза љубави настави у гостопримници новог конака.

Фото: Владо Ружић