Слава Херцеговачке Грачанице у Требињу, Свете Благовијести Пресветој Богородици, а преко ње Благовијест и свему свијету, радосно је литургијски прослављена на дан празника 7.априла. Мајка Божија сабрала је наше драге оце свештенике проту Благоту Васиљевића из Суторине код Игала, који је предстојао Светом Евхаристијом, проту Мирослава Ратковића, требињског пароха, који је саслуживао на Служби заједно са свештенством цркве Грачанице. Многобројни народ свих узраста такође је саслуживао, а у славској литији придружили су се и требињски пароси Младен Жуловић и Милан Бужанин, као и ђакон требињски Бранислав Рајковић.

Бесједа проте Благоте Васиљевића:

Након Св. Литургије заједничарење је настављено у конаку, уз трпезу, вино и пјесму. Хвала Богу на његовој милости, хвала Пресветој за њено „да“ Духу Божијем, које нам даје наду и које нас освјешћује да ходимо у свјетлости Новога Живота.