У четвртак 26.септембра 2024.године на Претпразништво Воздвижења у храму Вазнесења Господњег у Коњском служена је Света Литургија, одслужен парастос и извршено освећење Споменика за све пострадале у претходним ратовима са подручја Зубаца.

Свету Литургију је служио архимандрит Василије уз саслужење протојереја-ставрофора Николе Јанковића, протојереја Мирослава Ратковића и протојереја-ставрофора Бориса Бандуке надлежног пароха.

Ове године навршило се тачно 110 година од како су невино пострадали мјештани зубачких села од стране аустроугарских власти у Првом свјетском рату.

На подручју Зубаца у Првом свјетском рату страдали су чланови породица Ћурић, Ратковић, Тица, Мијовић, Вучковић, Вучуревић, Гавриловић, Матовић, Симовић, Милиша, Кисин, Вукаловић, Спаић, Вицо, Самарџић и Деретић.

У блаженом уснућу и вјечан покој подај Господе свим пострадалим у претходним ратовима и учини им вјечан спомен. Амин.