У снажном духу заједништва, представнице и представници вјерских заједница, академске заједнице, цивилног друштва, медија и међународних организација из цијеле Босне и Херцеговине окупили су се 10. маја у православном манастиру Житомислић како би заједнички подржали међурелигијски дијалог и сaрадњу.
Ова дијалошка сесија, реализована у оквиру заједничке иницијативе Савјета Европе и Европске уније, послужила је као платформа за размјену успјешних пракси и проналажење нових начина за промоцију међусобног поштовања, толеранције и разумијевања.
Догађај је организован у партнерству с Министарством за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, уз додатну подршку Европске уније и Мисије ОЕБС-а у Босни и Херцеговини. Посебна је захвалност исказана Музеју манастира Житомислић на гостопримству и подршци у организацији овог догађаја.
С обзиром на њихов утицај и важну улогу у друштву, вјерски лидери имају кључну прилику да промовишу језик мира, ненасиља и поштовања људског достојанства. У том контексту, ова активност се ослања на налазе Европске комисије против расизма и нетолеранције (ECRI) из Извјештаја за Босну и Херцеговину из 2024. године, који посебно истиче значај међурелигијског дијалога.
Кроз низ сесија, у којима је учествовало готово 50 представника и представница исламске, римокатоличке, православне, еванђеоске и јеврејске заједнице, наглашено је да је дијалог незамјењиво средство у борби против мржње. Дијалог помаже људима да превазиђу предрасуде и етикете, те открију заједничке вриједности које јачају друштвену повезаност.
Поново је наглашена кључна улога и одговорност вјерских заједница и њихових лидера у превенцији говора мржње и изградњи кохезивних и инклузивних друштава. Дијалог се не смије посматрати као опција, већ као обавеза. Суживот не треба значити само мирно постојање једних поред других, већ заједнички живот – темељен на вриједностима љубави, разумијевања и међусобног поштовања.
У том свјетлу, међурелигијски дијалог не треба доживљавати као унапријед дефинисан процес или строги модел. Не постоји универзална формула. Дијалог је жив и динамичан процес који захтијева сталну пажњу и његовање. Иако пролази кроз изазове, важно је да остане релевантан и отворен за што већи број људи – такођер и укључивањем савремених тема попут заштите животне средине, менталног здравља и узнемиравања на интернету.
Закључак скупа је да је, упркос бројним изазовима, дијалог у Босни и Херцеговини остао жив и након посљедњег рата – јер, како је истакнуто, основ свих религија чини доброта.
Дијалошка сесија је организована у склопу пројекта „Ка једнакоправној, инклузивној и толерантној Босни и Херцеговини,“ који се проводи у оквиру заједничког програма Савјета Европе и Европске Уније „Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску,“ као и пројекта Савјета Европе „Сузбијање дискриминације, мржње и расизма у Босни и Херцеговини“, који се финансира добровољним прилозима.
извор: Савјет Европе