На празник Свете Анастасије Српске, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Манастиру Светог Василија у Мркоњићима. Преосвећеном Владици саслуживали су јеромонах Теофил из Манастира Дужи, протојереј-ставрофор Никола Јанковић и ђакон Крсто Авдаловић. У току данашњег сабрања литургијски је прослављена слава требињског хора „Света Анастасија Српска“.

Након Јеванђеља, благословом Владике Димитрија, бесједио је отац Теофил најприје честитавши славу вјероучитељици Бранки и члановима хора, а затим, говорећи о празнику, појаснио да Црква данас прославља двије светитељке – Преподобну мајку Анастасију и Преподобну праведну и блажену мајку Светог Василија Острошкога. Поред имена, сличним их чини скривеност њиховог живота, јер о њима није пуно записано у житијима светих. Угледавши се на Пресвету Богородицу, која је проповиједала дјелом, примјером и својим животом, и светитељке су у Цркви засијале примјером хришћанског начина живота.

По Отпусту бесједио је Владика Димитрије подсјећајући сабране вјернике на јеванђељски текст и нагласивши да је страшан тренутак када Христос дјевојкама, људима које је створио, говори да их не познаје. Чудесно и мало страшно, али истинито, јер Господ ће у људима препознати благодат, милост, љубав, праведност, истину – оно што је Он засијао у човјеку. Препознаће човјека као љубећи Отац, као Онај који га воли. Обраћајући се присутним члановима хора „Света Анастасија Српска“, Владика је нагласио да је у Цркви велико дјело око којег се труде, пожеливши да благослов Божији дође на њих како би се живот њихов развијао у благодати Божијој под покровом Цркве Божије.

Фото: Владо Ружић