У прву недјељу по Духовима, Недјељу свих светих, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Храму Пресвете Тројице у Гацку. Преосвећеном Владици салуживало је свештенство Епархије Захумско-херцеговачке и приморске.

У јеванђељској бесједи, Владика Димитрије појаснио је да су јеванђељске заповијести небеске, велике и узвишене и ко год жели да их врши видјеће своју слабост — то је сиромаштво духом о којем говори Јеванђеље. Тумачећи јеванђељске ријечи о љубави према Спаситељу, Владика је нагласио да само истинска и права љубав може бити кроз Бога. Прво заволивши Бога, човјек треба да воли ближње, супружнике, браћу и сестре, колеге на послу и братију у манастирима — волећи кроз Христа, кроз ту љубав, кроз Јеванђеље, јер свака љубав, која се не заснива на Христу, је себична, лицемјерна и дволична, те штети и човјеку и онима које он воли. Говорећи о празнику, Владика је подсјетио на ријечи Светог Јустина „сјетве и жетве Господње“, појашњавајући да је сјетва била смрт и страдање; плодоношење је било Васкрсење Господње и силазак Светог Духа на апостоле; а жетва Господња је Недјеља свих светих када Црква прославља све оне који су Богу угодили од постања свијета — и пророке, и мученике, и праведнике, и преподобне, и светитеље јерархе и праведне из свакога народа који су му угодили. Господ је дошао да у срцу човјековом учини жетву — да оне који Га љубе прослави у Царству своме.

По Отпусту, Владика се обратио сабраним Гачанима, похваливши ревност коју свједоче и пожеливши да благослов Господњи дође на њих и њихове ближње. Говорећи о претходном времену када су многи људи, занесени комунистичком идејом, заборавили да је “крв људска рана наопака”, Владика је нагласио да Бог даје живот и нико нема право да тај живот угрози или поништи, осим сами и једини Бог.

У току данашњег сабрања служен је парастос припадницима Голијске и Гатачке бригаде Невесињског војно-четничког корпуса ЈВУО и цивилним жртвама комунистичког терора у Општини Гацко 1941—1950.

Фото: Владо Ружић