У цркви Светог апостола Томе у Бечићима, 17. октобра 2022. свечано литургијски је прослављен празник Светог Стефана Штиљановића. Светом архијерејском литургијом је началствовао Његово преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки Димитрије уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва Митрополије црногорско-приморске.

Након прочитаног зачала, Владика Димитрије је своју јеванђељску бесједу почео ријечима Достојевског који говори о тренуцима савршеног мира када он љуби и вјерује да и њега љубе, а у том тренутку се исповиједа Вјерују, те чувене ријечи да када би га убиједили да Бог не постоји, он би и тада остао са Христом прије него са безличном истином. Осврнуо се на Христове ријечи прочитане у Јеванђељу и чудесну поруку коју оне носе. ”Господ је дошао у овај свијет и дао је себе за примјер нама, није остао удаљен и само нам послао заповијести као у Старом Завјету, већ је сишао на земљу, узео наше тијело, душу,  све човјечије и све то присајединио божанству, учинио Богу блиским, и то ће бити највеће чудо и највећа милост и љубав Божија”, рекао је и додао да ће у Царству Божијем бити вјечито поред нас као један од нас, наш Бог, спаситељ, али и наш брат.

Владика је нагласио како је данас тешко повјеровати у то чудо Јеванђеља, како смо растрзани на све стране, као да у брзини којом живи свијет, немамо смјелости да повјерујемо пуним срцем у Јеванђеље. ”И поред те љубави и љепоте Христовог лика, ми као да немамо довољно вјере, смјелости да Бог може и наше гријехе, слабост и наше падове узети на себе, као да мислимо да је данас немогуће живјети хришћански попут светитеља који су корачали овом земљом прије много вијекова, а један од њих је и Свети Стефан Штиљановић”, рекао је говорећи о светитељу кога данас прослављамо, који је себе прво дао Господу раздијеливши своје имање, а то је чудо Божијег саживота са нама. ”Не само да су ти људи тад били спасени од глади, већ све што је он дао у руке Божије, препознавши Христа у својим ближњима, а Христос све што прими, чудесно умножи, тако и до нас стиже та милост, љубав и чудесан лик Светог Стефана”, рекао је Владика и нагласио да бисмо и ми, ако имамо смјелости и отворено срце, душу и савјест, могли живјети попут светитеља Божијих.

”Кад се спријатељимо са Богом и кад Христа изаберемо за центар нашег живота, онда нам се откривају тајне, милост, љубав и ми постајемо много више него што смо и помислили да можемо бити”, рекао је Владика и присјетио се својих успомена када је било мало окупљених у паштровским црквама, а овај умножени број вјерника је плод проповједи Митрополита Амфилохија који је све приносио Богу и није одустајао од тога, приступајући сваком човјеку са подједнаком пажњом и љубављу. ”Многи су се чудили и питали ме откуд толики народ на литијама, али то није никакво чудо, јер свакога од тих људи је барем некад Митрополит поздравио, помиловао, питао за здравље”, нагласио је Владика Димитрије и додао како му се чинило да његова мајка више воли блаженопочившег митрополита од свога сина. ”Тако и треба да буде јер Христови људи заслужују ту љубав, заслужују наше поштовање, јер кад њих поштујемо као што поштујемо Митрополита Амфилохија и Светог Стефана Штиљановића, тада се та наша љубав и поштовање преноси на Бога коме су се они уподобљавали”, закључио је Владика Димитрије.

Након Свете литургије, Владика захумско-херцеговачки је уз васкршњи поздрав честитао славу пештровићима и пожелио благослов Божији на свима. ”нека би дао Бог да будемо као ова дјеца која су нас окружила и испунила Цркву данас на овај празник”, рекао је и упоредио дјетињу љубав према родитељу са љубављу светитеља према Господу. ”Нека би да Бог да и ми имамо ту љубав према Богу, али и једни према другима, и видјећете како ће онда све бити како ваља”, нагласио је и подвукао важност неосуђивања и колико је битно да пазимо да ни помишљу не увриједимо своје ближње, а онда ћемо бити заиста као дјеца.

Тијана Лекић

Извор: Митрополија црногорско-приморска