На Велику суботу, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Саборном храму у Требињу, а салуживало је братство Саборног храма.

Благословом Владике Димитрија, након Јеванђеља, бесједио је отац Никола, појаснивши да је Господ — починувши од својих дјела у суботу — испунио закон који је дао преко старозавјетних пророка. Христос долази због човјека, за човјека страда и почива у гробу да би славно васкрсао врло рано у недјељу. Говорећи о гробу Христовом, отац Никола је нагласио да је то јединствени животворни празан гроб, на којем жене мироносице сазнају да је Господ васкрсао, а затим их среће васкрсли Господ изговарајући најљепшу могућу ријеч — Радујте се. Људи, окупљени у Цркви Христовој, прослављају велика дјела Божија, у чему и јесте смисао живота. У данима када хришћани преиспитују свој живот — гледајући у Онога који је њих ради разапет и који је са Крста свима опростио — позвани су да опросте једни другима, да се измире међусобно, а затим и са Богом.

Поздрављајући вјерне, по Отпусту, поздравом ”Христос васкрсе”, Владика Димитрије је нагласио: ”Ваистину Христос васкрсе, и даде нам живот вјечни, и даде нам љубав вјечну, и даде нам истину вјечну, и даде нам свако добро земаљско, само вјечно и бесмртно!”. Подсјећајући на ријечи отаца — да је људима требала смрт Бога у тијелу да би могли живјети — Владика је појаснио да је Бог дошао у свијет узевши све људско — и душу и тијело, и разум и ум — и читаву људску природу осветио и привео Богу, немајући гријеха. Бог је све искупио за човјека и учинио да буде онако какво је изашло из руке Божије, да буде чисто и свето, да све људско буде обасјано свјетлошћу, љубављу, чистотом, врлином и заповијестима Божијим.

Фото: Владо Ружић