Другог дана Васкрса, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско-херцеговачке.

Након Јеванђеља, бесједио је Владика Димитрије рекавши да Јединородни Син објављује Оца својим васкрсењем, а велика Тајна ― да је Бог љубав ― открила се у Крсту Христовом. Бог се открио као љубав и као свјетлост, дао је све што је могао, ради човјека ― да човјек, и свијет у којем је створен, вјечито живи у свјетлости, истини и правди. Бог је дошао у свијет и показао колико је велика љубав Божија, примјером показавши да истински љубити значи распињати се за ближње, служити им, пазити на њих и жртвовати се. Владика је појаснио како је сваки народ способан дати светитеље и злочинце, а, налазећи се у Пребиловцима, човјек се мора окретати лицу Христовом и од њега тражити одговор и утјеху, тражити да га пресазда ― да постане нови човјек. Сјећајући се ријечи Светог Филарета Московског о стварању ни из чега, Владика је појаснио да Бог своје дјело милости, благодати и љубави почиње када са човјек окрене Христу ― постајући Његов и превазилазећи сваку умишљеност; а истински човјек враћа се ― баш при сусрету са толиком мржњом, бесмисленошћу зла и наличијем ђаволске мржње и злочина ― лицу Христовом. Владика је нагласио да зло не може побиједити добро ― сви пострадали су насљедници вјечнога живота ― јер Бог, свим страшним страдањима и искушењима, човјека враћа себи и уздању у Њега, отргнувши га од свијета и уздања у сујетне моћи, способности и таштину овога свијета.

Након Отпуста, Владика Димитрије поучио је сабране да је Света Литургија благодарење Богу, то је најсавршенија вјера која постоји на земљи. Подсјећајући на догађај са десеторицом губаваца, Владика је појаснио да је савршена вјера ― увијек враћати се Богу у благодарности.

Данас у Пребиловцима, Владика Димитрије представио је новог пароха чапљинског, јереја Игора Мастиловића, који ће наслиједити дјело јереја Марка Гојачића, који је протеклих девет година служио у Чапљини. Отац Марко је заблагодарио Богу и Пребиловачким Мученицима за служење пред престолом Божијим. Захваљујући се парохијанима за сва дјела, добра и лоша, пожелио је срећу новом пароху. Отац Марко похвалио је куму славе, Милијану Савић, за љубав и пожртвованост око припремања славског колача и послужења повдом славе храма. Жито и славски колач, након литијског хода осветио је отац Игор, након чега је сабрање настављено уз трпезу љубави.

Фотографије: Владо Ружић