У знаку дубоке вјере у Христа Васкрслог и љубави и поштовања према небеском заштитнику и покровитељу града под Требјесом, вечерас, 12. маја, на дан Светог Василија Острошког, улицама Никшића је прошла Световасилијевска литија, која се традиционално одржава од 1996. године у спомен на дан када су Светитељеве мошти походиле овај град.

Свенародну литију, која је кренула испред Саборног храма Светог Василија Острошког, у пратњи домаћина Епископа будмиљанско-никшићког г. Методија, предводио је Његова светост Патријарх српски г. Порфирије, који је од 9. маја у канонској посјети светосавским епархијама Милешевској, Захумско-херцеговачкој, Црногорско-приморској и Будимљанско-никшићкој, поводом 425 година од спаљивања моштију Светог Саве и 350 година од упокојења Светог Василија Острошког.

У свесаборној литији, која се кретала градским улицама, су учествовали архијереји наше, али и других помјесних цркава: Високопреосвећена господа митрополити: крфски, паксонски и Диапонтијских острва Нектарија и црногорско-приморски Јоаникији и Преосвећена господа епископи: милешевски Атанасије, диселдорфски и све Немачке Григорије, западноамерички Максим, источноамерички Иринеј, крушевачки Давид,  тимочки Иларион, буеносајрески и јужноамерички Кирило, ваљевски Исихије, захумско-херцеговачки Димитрије, ремезијански Стефан, са многобројним свештенством и монаштвом. У свештеном ходу у славу Бога живога, а у част Светог оца нашега Василија Острошког Чудотворца, било је десетине хиљада вјерника из свих крајева васељене, који овог богоугодника прослављају и уз чије молитве се укријепљују и исцјељују, као и предсједник општине Никшић Марко Ковачевић и предсједник Скупштине општине Немања Вуковић, преставници јавног, друштвеног и културног живот.

Литија је заустављена на централном градском тргу, одакле су упућени благослови и молитва за здравље и напредак, сабраних и њихових сродника, житеља овога града, али и цијелога свијета…

више на: https://mitropolija.com/