По благослову Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у понедељак 15. маја 2023. године, поводом обележавања празника његовог небеског заштитника и покровитеља Светог Атанасија Великог, Свету архијерејску Литургију у манастиру Ваведење у Београду. Саслуживали су Епископ рашко-призренски г. Теодосије, Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, протојереј Чедомир Милосављевић и протођакон Иван Савић.

Након отпуста Преосвећени Епископ Атанасије је заблагодарио Богу на свим добрим даровима које нам несебично даје, захвалио Патријарху Порфирију на благослову да на овај дан служи у овој светој обитељи, а игуманији манастира мати Теодори и њеним сестрама изразио своју најтоплију благодарност што су помогле и учиниле све да на данашњи дан сви скупа доживе ову велику радост Божанске Литургије. Владика је захвалио браћи архијерејима на заједничком богослужењу, што су са њим узнели молитве и благодарност Богу за велики дар у лику Његовог угодника Светог Атанасија Великог, а затим је замолио Епископа Теодосија да упути неколико празничних речи поуке присутном верном народу.

Честитајући имендан, Епископ Теодосије кратко је подсетио на величину и значај Светитеља: – Свети Атанасије Велики био је пример и правило вере. Он је показао неизмерну љубав за Бога, за Истину и правду, за Цркву Божију. Он је доста пострадао али га је Господ наградио и даровао му Венац Живота, Венац Победе. Нама је он пример и узор, да и ми, иако мали и слаби, истрајемо у подвигу, у служењу Богу, Цркви и своме роду.

– Сав наш живот има вредност ако служимо Богу и ближњима, и ова данашња Света Литургија јесте слика Царства Небеског. Сабрани у љубави Христовој, сабрани сви овде у овој Светој обитељи, прослављамо Бога и Светога Атанасија, додао је Епископ Теодосије, пожелевши Епископу Атанасију крепости, снаге и стрпљења, у времену нимало лаком, у коме живимо.

Извор: Епархија милешевска