Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије и Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије служили су јутрос Свету службу Божију у цркви Светог Спаса на Топлој – Херцег Нови поводом празника преноса моштију Светог архиђакона и првомученика Стефана, славе оснивача града Херцег Новог.

Саслуживало је свештенство СПЦ.

Присуствовао је и молитвено учествовао градоначелник Херцег Новог г. Стеван Катић са сарадницима

У току литургије Митрополит Јоаникије је у чин ђакона рукоположио Лазара Крстића, а у чин чтеца произвео Немању Бијеловића.

У литургијској бесједи након читања Јеванђеља Владика Димитрије је сабранима честитао славу и рекао да  наше спасење Господ прима као дар принијет Њему.

“Све је Господ урадио за нас. Дешава се великјо чудо и велики преокрет у свијести нас људи, а Бог је то предодредио прије постања свијета. Тај крајеугаони камен постаје страдајући слуга. И Он више не назива каменом крајеугаоним него Он себе назива сјеменом: Сјеме пшенично паднувши на земљу, ако не умре једно остане; ако ли умре, многи плод доноси. То је тај наш Спаситељ, који нам је умријевши за нас, распевши се за нас на крсту дао све ово на чему ми данас стојимо, чему служимо и чеме ћемо се причестити. Читаву Цркву је изградио на тој својој жртви”, рекао је Епископ захумско-херцеговачки.

Додао је да од тог преокрета постају свједоци Христови на зуемљи они кој9и се не грабе за свјетску власт, за свјетску славу и за награде овога свијета.

“Него они који ишту Царство небеско, вјерујући да ће им се све остало додати. И отуда на темељу тога архимученика, који је наш Спаситељ Христос, јављају се први мученици. Први међу њима је био Свети Стефан, архиђакон и првомученик, један од седморице ђакона. И њега су славили оснивачи овога града Котроманићи, њега су славили Немањићи и њега ми данас славимо”, казао је Владика Димитрије.

Након благосиљања славског колача Митрополит Јоаникије је у архипастирском слову рекао да о животу Светог архиђакона Стефана знамо само оно што је велико и узвишено.

“Знамо само о његовом избору за ђакона међу седморицом осталих ђакона. Очигледно, био је први, јер је записано да бјеше пун благодати Пресветога Духа и да је одмах послије постављења на своју свету службу почео да проповиједа Јеванђеље Божије, да иде стопама Христовим и да чини велика чудеса. Наравно, проповиједати Христа васкрслога из мртвих међу Јеврејима – то није било лако. То је значило пораз свих њихових планова против Христа. Против Његовог васкрсења нијесу имали ништа осим да употријебе силу и да путем силе угуше ријеч Божију и благовијест васкрсења Христовога. Али, то им је било немогуће, и њима тадашњим и свакоме другоме који је покушавао да угуши ријеч Божију”, рекао је Митрополит Јоаникије.

Додао је да је крај Светог архиђакона Стефана оно што је највеличанственије у његовоме животу.

“Када су га водили на каменовање, он је видио небо отворено и Сина Божијега како сједи са десне стране Оца у слави. Шта то значи? То не значи само да је имао неко виђење које било па ће проћи, него је он тиме постао учесник вјечне и непролазне славе. Господ га је укријепио пред његово страдање да подобно Господу Исусу Христу узиђе на своју Голготу и са последњим дахом својим да излије опроштај својим мучитељима. Јер се он уздигао до те духовне висине да као Господ Христос, који му је и дао ту силу и славу, излије опроштај свјим мучитељима и да се помоли и за своје непријатеље и за цио свијет. То је највећа жртвена љубав”, објаснио је Владика.

Владика Јоаникије је подсјетио да су средњевјековни владари сматрали да имају од Бога дар да воде свој народ.

“Али не да га воде куд било и било како, нарочито не за своју корист. Сматрали су да су призвани да воде народ путем Божјим, према Царству небескоме и да овај свијет учине сликом Царства небескога. И зато су многи од њих, прије свих мислимо на Немањиће, али и друге династије прије крунисања владара, додавали име Стефан.А по угледу на Немањиће, и велики бан Твртко, који је имао и српско поријекло, имао је Немањића крви, крунисао се у манастиру Милешеви на гробу Светога Саве. И тамо је узео име Стефан”, рекао је Владика.

Казао је да је бан Твртко Котроманић продужавао дјело Немањића, као и остали наши владари тога времена.

“Сви су гледали да учине нешто да би се могли убројати међу наследнике Немањића”, подсјетио је Владика и нагласио да је овао велики дан за Херцег Нови.

Митрополит Јоаникије је посебно благодарио градоначелнику Херцег Новог Стевану Катићу на подршци свештенству на обнови цркава и за све друге активности, нарочито културне активности које организује Црквена општина.

Најавио је да ће Владика Димитрије вечерас отворити овогодишњи Трг од ћирилице.

На крају је све госте поздравио и свима сабранима честитао славу архијерејски намјесник херцегновски протојереј-ставрофор Обрен Јовановић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска