У манастиру Житомислић, надомак Мостара, свечано је прослављена слава – Благовијести Пресвете Богородице, уз посебан јубилеј – 20 година од обнове ове знамените херцеговачке светиње.
 
Свету архијерејску литургију служио је Његово Преосвештенство епископ буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило, који тренутно обавља дужност администратора Епархије загребачко-љубљанске. 
 
Игуман манастира Житомислић, архимандрит Данило, у свом обраћању захвалио се Преосвећеном владики Кирилу што је дошао из Загреба да заједно са братством и вјерним народом прослави велики празник и манастирску славу – Благовијести Пресвете Богородице. Посебан поздрав упутио је свим уваженим гостима, међу којима су били игуман манастира Крка, представници Града Мостара, свих херцеговачких општина, официри Оружаних снага БиХ, те сав вјерни народ који се окупио у молитвеној радости.
 
У својој бесједи, епископ Кирило говорећи о празнику Благовиести, рекао је да је Исус извор живота и да је овај празник суштина сваке добре вијести, а Мајка Божија примјер на који треба да се сви угледају.
 
“Царске двери јесу симбол овога и онога другог свијета. Пресвета Богородица својим смирење, слушањем ријечи божје, својим подвигом и страхом пред ријечју Божијом, јесте граница свјетова, али граница која не раздваја него спаја свјетове”, рекао је епископ Кирило.
 
Казао је да је увијек лијепо доћи у Манастир Житомислић који својим крстоносним путем и силом васкрсења показује да Бог пребива овдје.
 
Након богослужења, у музеју манастира одржана је свечана академија поводом двије деценије обнове манастира и његовог културно-духовног препорода. У свечаном програму учествовали су богослови из Православне богословије манастира Крка, чије је појање дало посебан духовни тон догађају.
 
„Благовијести су празник који најављује догађај спасења и догађај када је Арханђео Гаврило Богородици донио радосну вијест да ће родити Сина Божијег ријечима: „Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама”. Благовијести у Житомислићу су и велики традиционални сабор који окупља вјернике из цијеле Херцеговине. Ове године прослављамо двадесет година од обнове и од освећења манастира Житомислић и то је разлог више да славимо“, рекао је игуман Данило.
Игуман је подсјетио да је 1848. у Житомислићу основана прва школа за описмењавање српске дјеце и прва богословска школа која је након мјесец дана пренесена у Сарајево.
 
„Калуђери житомислићки су кроз вијекове били свјесни себе и достојанствено чували идентитет”, рекао је игуман Данило казавши да много тога није сачувано због бурне историје овога мјеста, али да Музеј Житомислић са својим вриједном збирком свједочи вјековној борби на овим просторима.
Овај манастир је свједок страдања и васкрсења нашега народа. Био је до темеља порушен и из страдања је изникло још нешто љепше и боље захваљујући свима нама, посебно људима који овдје живе, поручио је игуман Данило.
 
Током академије, господин Драган Давидовић, представник Секретаријата за вјере Републике Српске, уручио је игуману Данилу и директорици манастирског музеја рестаурисане књиге које припадају музејској ризници. Овим чином још једном је потврђена дугогодишња и снажна веза између Секретаријата за вјере и манастира Житомислић, као и посвећеност очувању његове богате културне баштине.
 
Свечаност у Житомислићу још једном је потврдила значај овог манастира не само као духовног, већ и као културног и идентитетског средишта српског народа у Херцеговини.