На празник Светог свештеномученика Петра митрополита Дабробосанског, Владика Димитрије служио је Свету архијерејску Литургију у Манастиру Данићи, који је посвећен Светом Петру (Зимоњић). Преосвештеном Владици саслуживало је свештенство и свештеномонаштво захумско-херцеговачке Епархије.

Бесједећи по Јеванђељу Владика Димитрије подсјетио је на јеванђељско свједочанство апостола да су разумјели Христове ријечи ”Ја сам хљеб живота” и да се зато не плаше да остану уз Њега. Свети свештеномученик Петар примјер је човјека који не огладни јер је пришао Христу и не жедни јер вјерује у Њега, држећи ријечи Божије и угледајући се на Христа удостојио се да положи живот за ближње. Слободан човјек не робује гријеху, он је ослобођен од зла, братомржње, лажи и лицемјерства – такву слободу свједочио је Свети свештеномученик Петар, показујући како остати истински човјек сачувавши своје биће, образ и поштење. Владика Димитрије је нагласио како је митрополит Петар достојно и жртвено испунио ријечи Христове о пастирском служењу упућене апостолу Петру будући да је своју љубав свједочио живјећи, проповједајући и умријевши за своје вјерне хришћане.

По Отпусту Владика Димитрије честитао је славу оцу Павлу и пожелио да благослов Божији сиђе на све сабране вјернике и њихове породице. Владика је напоменуо да је неопходно да се човјек најприје узда у Бога како би Бог надомјестио човјекове недостатке и покрио слабости, чиме човјек постаје способан за живот у слози.

Богослужбено сабрање завршено је свечаним литијским опходом и поменом упокојенима, након чега је услиједило освећење славског колача и заједничка трпеза.

фото: Владо Ружић