На предлог Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве донео је одлуку да, на основу члана 59. Устава Српске Православне Цркве, сазове Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве у његово редовно заседање. Свети Архијерејски Сабор започео је у недељу 14. маја 2023. године светом архијерејском Литургијом и чином Призива Светог Духа у храму Светог Саве на Врачару.

Свети Архијерејски Сабор започео је у недељу 14. маја 2023. године светом архијерејском Литургијом којом началсутвује Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије уз саслужење Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског Господина Јоаникија и преосвећене господе епископа:
сремског Василија, банатског Никанора, новограчаничко-средњезападноамеричког Лонгина, канадског Митрофана, британско-скандинавског Доситеја, жичког Јустина, врањског Пахомија, шумадијског Јована, браничевског Игнатија, зворничко-тузланског Фотија, милешевског Атанасија, диселдорфског и немачког Григорија, рашко-призренског Теодосија, западноамеричког Максима, горњокарловачког Герасима, источноамеричког Иринеја, крушевачког Давида, славонског Јована, бихаћко-петровачког Сергија, тимочког Илариона, нишког Арсенија, буеносајреско и јужно-централноамеричог Кирила, аустралијско-новозеландског Силуана, далматинског Никодима, осечко-пољског и барањског Херувима, ваљевског Исихија, будимљанско-никшићког Методија, захумско-херцеговачког Димитрија, шабачког Јеротеја,западноевропског Јустина, моравичког Антонија, ремезијанскoг Стефана, мохачког Дамаскина, марчанског Саве, хумског Јована, хвостанског Алексеја, новобрдског Илариона, јегарског Нектарија, липљанског Доситеја, топличког Петра, архимандрита Нектарија главног секретара светог архијерејског Синода, Данила, директора патријаршијске управне канцеларије, Василија (Костића), многобројних презвитера и ђакона, а у молитвеном присуству Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована и будимског Лукијана, и верног народа Божијег.

После прочитаног јеванђељског зачала, са благословом Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија беседио је Његово Преосвештенство Епископ браничевски Господин Игнатије.

****

Радни део заседања највишег јерархијског, црквено-законодавног и црквено-судског тела Српске Православне Цркве, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија и уз учешће високопреосвећене и преосвећене господе епархијских архијереја, започеће у понедељак, 15. маја 2023. године у крипти Светог великомученика кнеза Лазара храма Светог Саве на Врачару.

Извор: ТВ Храм