Девете недјеље по Духовима, у Храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима богослужбено су прослављени Свети Пребиловачки и остали Херцеговачки Мученици. Благословом Владике Димитрија, Светом Литургијом началствовао је Митрополит Дабробосански, господин Хризостом, уз саслужење преосвећене господе архијереја, Димитрија Захумско-херцеговачког и приморског и Илариона Новобрдског. Преосвећеним Владикама саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско-херцеговачке и приморске, као и гости из других епархија СПЦ.

Одлуком и благословом Светог Архијерејског Сабора СПЦ, 2022. године, Светим Мученицима Пребиловачким и доњохерцеговачким прибројани су и сви остали Херцеговачки Мученици, пострадали за вјеру православну у Херцеговини за вријеме Другог свјетског рата, а прослављају се 6. дана мјесеца августа као заједнички празник под називом „Свети Мученици Пребиловачки и остали Херцеговачки Мученици“.Сјећање на мученичко страдање херцеговачких мјеста и људи обиљежава се појединачно на свим мјестима страдања, као и раније, а централна прослава 2023. године уприличена је у Храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима.

По Јеванђељу бесједио је Владика Иларион истакавши да се налази на мјесту отвореног неба, на мјесту љествице којом се људи узносе на небеса и благодат Божија силази са небеса. Владика је пренио поздраве и благослове Његове Светости Патријарха Српског Господина Порфирија, пожеливши да заједништво вјерних у Цркви сакога дана бива све веће и веће. Тумачећи прочитано јеванђељско мјесто, Владика Иларион говорио је о истинитости објаве Господа у свијету, као и о олујама помисли које прате човјека у свијету, издвајајући ријечи ”Господе, спаси ме” као излаз који води из понора. Управо такав вапај је у Пребиловцима свете претке – злом бачене на дно – водио ка Свјетлости Васкрслог Христа који их узводи на небеса.

Након Отпуста обратио се Владика Димитрије захваливши се Митрополиту Хризостому и Владици Илариону на труду и љубави исказаној доласком у Пребиловце. Говорећи о плановима за уређивање простора око храма у Пребиловцима, Владика је позвао вјерне да помогну изградњу конака.

Након Владике Димитрија, сабраним вјерницима обратио се Митрополит Хризостом истичући да Господ није дозволио да безбожници затру жртве ,које Црква данас прославља као мученике, који су украс, слава и понос Цркве, јер су својим животима посвједочили вјеру у Христа Господа.

Фото: Владо Ружић