У недјељу по Васкрсењу Христовом 23. априла 2023. године, када празнујемо Томину недјељу, житељи села Кочела сабрали су се на Светој Литургији у храму Свете Великомученице Варваре којом је предстојао протојереј – ставрофор Борис Бандука.

Послије прочитаног јеванђеља бесједом се обратио отац Борис тумачећи данашње зачало, указујући на значај разумјевања невјеровања, тј. увјеравања Светог Апостола Томе.

„Свети апостол Тома изразио је сумњу да је Господ вакрсао, а онда се сам увјерио у Васкрсење Господње, опипљиво, видљиво, својим очима и својим рукама. По својој слабој и гријехом испуњеној природи сваки човјек, иако вјерујући, испуњен је једним дијелом и невјерством и жељом да се опитно и чулно увјери у нешто. Том сумњом Тома је пројавио суштинску, личну потребу, потребу личног сусрета са васкрслим Господом, јер је имао унутрашњу потребу да има лични однос и заједницу са Богом. Господ је у његовом случају указао само и искључиво на погрешан начин потребе и искуства, а то је начин који се тиче спољашњег искуства, искуства чулима. Зато нас Господ позива на лично искуство, да активно учествујемо у литургијском животу Цркве на којој увијек и изнова доживљавамо сусрет са Богом и сједињење са Њим, а то искуство свакако подразумјева наш унутарњи подвиг и унутарњи преображај“.

Након причешћа вјерних и трократног опхода око храма освештани су крсни хљеб и кољиво.

Предсједник црквеног одбора Дејан Тарана поздравио је све присутне и захвалио се на доласку у кочелски храм који је освећен на данашњи дан прије четири године. Поздрављајући присутне упознао их је о изградњи Духовног центра који се гради у знак сјећања на све пострадале, од Косовске битке до данас, који пострадаше за Крст часни и вјеру православну, бранећи свој народ, историју, писмо, језик и своје постојање на овим просторима.

„Само заједништвом и слогом можемо доста тога урадити. Као што смо градили и обновили овај храм тако ћемо исто, са истом љубављу и братском слогом, изградити и овај Духовни центар. Колико год су важне и битне финансије још више је важније и битније да су људи заједно, да имају воље, мудрости, вјере и храбрости да покрену једну овакву иницијативу и започети посао приведу крају“, истакао је Тарана. Он се у наставку захвалио свима који су помогли досадашњу изградњу, са надом, да и у будуће неће изостати подршка и помоћ мјештана, градских институција, предузећа и појединаца у изградњи овако важног објекта за село Кочела и Град Требиње.

Добри домаћини су у црквеном дому у изградњи за све присутне припремили трпезу љубави. Иначе ову недјељу по Васкрсу мјештани Кочела прослављају као своју прислугу.

Прошле године, на дан храмовне славе 18. децембра, освештани су темељи за Духовни центар који ће у свом саставу имати црквени дом, споменик свим српским жртвама из протеклих ратова и љетни амфитеатар са гувном.