У претходних неколико дана приступило се чишћењу рушевина храма у Љубушком. Након две мобе које су биле организоване у претходне две године, ове године смо успели да комплетан терен храма, школе и парохијског дома очистимо од рушевина које су настале након минирања храма током претходног рата.

План је да се овај простор очисти, заштити од даљег пропадања, те да се у наредном периоду на темељима храма служи и прва Литургија након више деценија. Огроман је значај овог комплекса храма у Љубушком јер постоје сачувана сведочанства о деловању православне заједнице на том простору по питању културног живота српског народа. Управо у школи која се налази поред храма одржана је и оснивачка скупштина Просвјете давне 1909. године. Током ове године биће приказани и сви документи који сведоче о постајању и културном деловању православног живља на простору Љубушког.

Храм је сазидан давне 1865. године, током Првог светског рата био је девастиран, а обновљен је 1921. године.