У недељу 17. септембра прослављена је слава храма Рођења Пресвете Богородице у селу Хум. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја. У току Литургије је извршена литија око храма и обављено је ломљење славског колача. Послије службе су домаћини за трпезом љубави уз пјесму наставили дружење.

Храм на Хуму саграђен је 1713. године, а 2017. године је почела његова обнова. Радови на обнови завршени су у септембру 2021. године када је Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски Г. Димитрије са свештенством и народом освештао обновљени храм.

Прије пар дана у уторак 12.септембра 2023. године одржано је донаторско вече за обнову парохијског дома у селу Хум. Донаторско вече је са благословом Епископа Г.Димитрија одржано у Дому младих у Требињу, а у организацији црквеног одбора при храму у селу Хум и надлежног пароха. Парохијски дом је саграђен 1933. године и некада је био сједиште Црквене општине и парохије шумске у Хуму. Девастиран је у посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату.