У уторак 27. јуна, уочи Видовдана, који је за наш народ један од најзначајнијих празника, наша заједница је имала ту част да је посјете дјеца из Звечана са Косова и Метохије.

Дјеца бораве у Невесињу у склопу пројекта „Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске“, а Мостар су посјетили заједно са својим наставницима, као и домаћинима из Невесиња.

У Мостару, у Саборној цркви дочекали су их старјешина Саборне цркве јереј Душко Којић, предсједница СПКД Просвјета ГО Мостар госпођа Сања Бјелица-Шаговновић, Генерални конзул Републике Србије у Мостару господин Васо Гујић, као и дјеца из Просвјетине школе српског језика историје и културе.

Старјешина Саборне цркве јереј Душко Којић рекао је да сваки пут када дјеца са Косова дођу у Мостар, то је празник за све Србе у Мостару. Јереј Којић је изразио наду да ће се створити услови да се у наредним годинама више друже дјеца са Косова и из Мостара.

Отац Душко је говорио о Саборној цркви и њезином значају за Мостар. „Надамо се да ћете, када будемо освећивали ову цркву и ви доћи да будете овдје са нама. Косово је нешто што је нама у срцу и души. Косово је наше око и наше биће. Све људе које познајем, а који планирају пут на Косово, планирају га једнако важно као да иду у Јерусалим, јер Косово за нас заиста јесте Јерусалим“.

Предсједница СПКД Просвјета ГО Мостар Сања Бјелица-Шаговновић пожелила је дјеци и наставницима из Звечана добродошлицу и говорила им о Мостару. „Ми овде врло добро знамо како вам је и како живите на Косову. Косово је и наше срце. Наши свештеници и наш блаженопочивши владика Атанасије усадили су нам љубав према Косову и завјет да наше везе буду трајне.“

Генерални конзул Републике Србије у Мостару Васо Гујић пожелио је дјеци да се добро проведу у Херцеговини.  „Ако смо бар мало времена посветили дјеци и да се бар мало одвоје од средине у којој живе и на тренутак забораве сву тежину коју имају на простору Косова и Метохије, нарочито у задње вријеме због дешавања на сјеверу, а ово су дјеца из Звечана, мислим да смо урадили добру ствар.“

Дјеца су поред Саборне цркве, обишли Стару цркву, Владичански двор и Конзулат Републике Србије, Стари град и Стари мост, парк Алексе Шантића, а из Мостара су понијели много лијепих успомена.

Фото: Марко Вучинић