Треће недјеље по Духовима, Владика Димитрије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у Храму свих светих мученика српских у Љесковом Дубу. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско-херцеговачке и приморске, као и гости из Митрополије Црногорско-приморске и Епархије Бачке. Данас је служен помен пострадалима у Љесковом Дубу и обиљежен мали јубилеј — десет година од освећења храма.

Јеванђељском бесједом, по благослову Владике Димитрија, обратио се свештеник Бранко из бачке Епархије.

По Отпусту, сабранима се обратио Владика Димитрије подсјетивши да перспективу за историјско бивствовање има народ који има мученике а нема мучитеље, такође нагласивши да, ако је међу Србима било мучитеља, за то се сав народ треба покајати, признати гријех и смирити се пред Богом.

Српски народ је претрпио многа страдања, много пута био рањен — што свједоче пострадали у Љесковом дубу, као и широм Херцеговине. Владика се захвалио свештеницима који су дошли, доносећи благослове из Србије и Црне Горе, истичући да су данас њиховим доласком у Љесков Дуб симболично уједињени сви мученици српског рода, и они из далеке Бачке, пострадали у новосадској рацији, као и мученици из Пиве и Велике у Црној Гори, који су пострадали у налету јединице Принц Еуген, која је на крају злочина у Пиви дошла у Љесков Дуб и учинила што је учинила.

Након Владике, обратио се, у име црквене заједнице у Љесковом Дубу, господин Милинко Милидраг захваливши се Владици и гостима на доласку и пожеливши да са данашњег сабрања крену носећи са собом духовну радост.

Фото: Владо Ружић