На празник Сабора светих дванаест апостола, Владика Димитрије служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог апостола Павла у близини пећине познате као Павлова пећина, гдје је уочи празника Владика предстојао на Вечерњој служби. Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије Захумско-херцеговачке и приморске.

Бесједећи након Литургије, Владика је честитао празник сабранима похваливши нарочит труд који је био неопходан да би се састали на служби и зажеливши да Бог узврати благодаћу. Усмјеравајући пажњу сабраних вјерника на икону празника, Владика је појаснио да се Павле налази са апостолима иако изворно није био међу њима јер је на то мјесто изабран Матија, али је Павле изабран посебним промислом Божијим и из тог разлога се налази међу дванаесторицом. То служи као поука да увијек постоји простор слободе гдје има мјеста за сваког човјека. У Богу ништа није завршено и одређено, јер је срце човјеко оно на што Бог рачуна. Тако има простора и за човјека попут Савла, гонитеља цркве, кога је Бог узео за себе и отворио му врата Царства Небеског. Пола Новог Завјета је дјело апостола Павла, што је знак и људима да је Божији промисао широк и дубок и висок, а човјек треба само да отвори своје срце и припреми своју вољу за Божију благодат како би Бог излио милост и благодат у његов живот.

Фото: Владо Ружић