Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служиo je свету архијерејску Литургију у Двадесет пету недељу по Духовима, 26. новембра 2023. године у заветном храму Светог Саве у Фочи.

Његовој Светости саслуживали су Високопреосвећена господа Митрополити: дабробосански Хризостом и црногорско-приморски Јоаникије, Преосвећена господа Епископи: жички Јустин, диселдорфски и немачки Григорије, пакрачко-славонски Јован, бихаћко-петровачки Сергије, будимљанско-никшићки Методије, захумско-херцеговачки Димитрије, шабачки Јеротеј, јегарски Нектарије, викар Патријарха српског; архимандрит Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије, свештенство и свештеномонаштво из више епархија Српске Православне Цркве, у молитвеном присуству многобројног верног народа.

Пре почетка свете Литургије, Патријарх Порфирије извршио је чин великог освећења храма Светог Саве уз саслужење архијерејâ и свештенства.

У архипастирској беседи, Патријарх Порфирије је рекао да се велика благодат излила данас на Фочу, велики благослов се излио на Републику Српску, али и шире, јер, Срби православни осветили су на сред Фоче храм и то храм који је посвећен првом архиепископу српском Светитељу Сави. Већ у тој чињеници да у средишту Фоче имамо храм посвећен нашем првом архипастиру, сама чињеница та о себи довољно говори. Ово место је добило своју душу, добило је заправо смисао, а то што је у средишту Фоче храм, храм православни, открива и показује који је правац, која је смерница живота људи који овде живе. То показује да је Јеванђеље Христово са својим заповестима, са својим правилима оно што уређује и појединачни живот, лични живот, али и међусобне односе, односе унутар једног народа и једне Цркве, али и односе са другима који су другачији.

Бог је хтео да баш данас чујемо одломак Јеванђеља из Лукиног Јеванђеља о милостивом Самарјанину. Прича у којој један законик, један припадник изабраног народа, дакле, легитиман члан званичне вере и припадник изабраног народа пита шта треба да чини да добије Царство Божије. То је питање које поставља свако од нас. Можда нисмо баш увек свесни да нам је суштинска и најважнија потреба заједница са Богом, да је важније од свега да нађемо смисао свога постојања, а смисао нашег постојања јесте управо име Христово, Он је смисао нашег постојања. И тај наш смисао, Господ Исус Христос одговарајући на питање онога који Га је питао шта да ради да добије живот вечни, Царство Божије, да буде савршен, одговорио му је да се држи закона Божијег који је сажет у крстолику заповест о љубави, заправо у призиву да читаво своје биће предамо Христу, да се на Њега у потпуности ослањамо, да знамо да је Он почетак и крај, да без Њега, Његовог промисла и љубави Његове не можемо ништа учинити. Али, то колико смо предани Христу, колико Га волимо, колико Му верујемо, није апстрактно наше опредељење него се пројављује, показује и потврђује у нашим односима, у нашем ставу према ближњем, истакао је Првојерарх Српске Православне Цркве.

На крају свете Литургије, Митрополит Хризостом поздравио је Патријарха Порфирија и архијереје и захвалио се на посети, а потом је поводом освећења храма Светог Саве у Фочи, на основу одлуке Црквене општина Фоча – Нова у Фочи прогласио г. Милорада Додика, председника Републике Српске кумом храма Светог Саве у Фочи.

Патријарх Порфирије, у име архијереја, свештенства, монаштва, кума славе, честитао је Митрополиту Хризостому имендан и уручио му пригодан дар.

Извор: ТВ Храм